Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ամառային նստաշրջանի մասնակիցները Խորվաթիայի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Մարիա Պեյչովիչ-Բուրիչին ընտրեցին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար, չորեքշաբթի տեղեկացրել է ԵԽԽՎ նախագահ Լիլիան Մորի Պասկյեն, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Քվեարկությանը մասնակցեց 274 խորհրդարանական։ Այդպիսով, ձայների բացարձակ մեծամասնություն՝ 135։ Պեյչինովիչ-Բուրիչը հավաքեց 159, Դիդյե Ռեյնդերսը՝ 105 ձայն։ Ուստի նա (Պեյչինովիչ-Բուրիչը) ընտրվում է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում հինգ տարով, մինչեւ 2024 թվականը»,- ասաց ԵԽԽՎ նախագահը։
«Կարեւոր է ամրապնդել երկխոսությունը ԵԽԽՎ-ի եւ ԵԽ Նախարարների կոմիտեի միջեւ, ամրապնդել երկխոսությունը մեր անդամ պետությունների միջեւ։ Ես կաշխատեմ այդ ուղղությամբ,- ասել է Պեյչինովիչ-Բուրիչը խորհրդարանականներին։- Ես հույս ունեմ ձեր աջակցությանն իմ մանդատի գործողության ընթացքում։ Հույս ունեմ, որ այդ ընթացքում մենք կկարողանանք միասին աշխատել, որպեսզի ամրապնդենք մեր կազմակերպությունն ու հասնենք խաղաղության եւ բարեկեցության մեր քաղաքացիների համար»։
Նոր գլխավոր քարտուղարի մանդատը գործողության մեջ կմտնի 2019 թվականի աշնանից։ Այժմ այդ պաշտոնը զբաղեցնում է Թյորբոռն Յագլանդը։ Նա գլխավորում է Եվրոպայի խորհուրդը 2009 թվականից (վերընտրվել է 2014 թվականին)։

Участники летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) выбрали вице-премьера, главу МИД Хорватии Марию Пейчинович-Бурич генеральным секретарем Совета Европы, сообщила в среду председатель ПАСЕ Лилиан Мори Паскье, передает ТАСС
«В голосовании приняли участие 274 парламентария. Таким образом, абсолютное большинство голосов - 135. Пейчинович-Бурич набрала 159, Дидье Рейндерс - 105 голосов. Поэтому она [Пейчинович-Бурич] избирается на пост генерального секретаря СЕ мандатом на пять лет, который продлится до 2024 года», - объявила председатель ПАСЕ.
«Важно укрепить диалог между ПАСЕ и Комитетом министров СЕ, укрепить диалог между нашими государствами-членами. Я буду работать в этом направлении, - обратилась Пейчинович-Бурич к парламентариям. - Я надеюсь на вашу поддержку на протяжении моего мандата. Надеюсь, что в это время мы сможем вместе работать для того, чтобы укрепить нашу организацию и добиться мира и благосостояния для наших граждан».
Мандат нового генерального секретаря начнется осенью 2019 года. Сейчас этот пост занимает Турбьёрн Ягланд. Он возглавляет Совет Европы с 2009 года (переизбирался в 2014 году).