Վեթինգի նախագծի հետ կապված, որքան պարզեցի, կարծես թե որեւէ կոնցեպտուալ մոտեցում, փաստաթուղթ ոչ կառավարությունում, ոչ ԱԺ–ում չկա այս պահին չկա։ Այդ մասին այսօր՝ հունիսի 27–ին,  լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը։
«Մենք նոր սկսում ենք աշխատանքները, հայեցակարգային մոտեցումները մշակելով, եւ դրանից բխող օրենսդրական փոփոխություններով»,– նշեց նախարարը։
Դիտարկմանը, որ «Իմ քայլը» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի կարծիքով՝ վեթինգով պետք է զբաղվեն ԲԴԽ–ն եւ նոր ստեղծվելիք կոռուպցիայի դեմ նոր ստեղծվելիք կառույցը. «Վեթինգի մասով ես հայեցակարգ եւ հայեցակարգից բխող օրենսդրական փոփոխությունների ծրագիր չեմ տեսել, եւ չկա։ Կա կարգապահականի նոր հիմքեր սահմանելու ցանկություն, եւ այդ նոր հիմքերով պետք է զբաղվի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, որից հետո քննարկվի ԲԴԽ–ում։ Նախագծի հայեցակարգային կետերի մասին բան չեմ կարող ասել, քանի որ մշակման փուլում են եւ պետք է քննարկենք շահագրգիռ բոլոր կողերի հետ։ Դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու պրոցեսը պետք է քննարկվի ԲԴԽ–ում»։

As I clarified, neither the government nor the parliament has introduced a concept paper or document on vetting. This is what Minister of Justice Rustam Badasyan told journalists today.
“We’re just starting to develop concept papers and the legislative amendments arising from those concept papers,” the minister stated.
When told that the head of the My Step parliamentary faction believes the Supreme Judicial Council and the to-be-created anti-corruption institution have to deal with vetting, the justice minister said the following: “I haven’t seen a concept paper or legislative amendments related to vetting yet. I can’t say anything about the concept paper since it is in the process of development, and we have to consider it with all interested parties. The Supreme Judicial Council has to consider the process of subjecting judges to disciplinary liability.”