Հայաստանի Ազգային ժողովում խորհրդարանի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ հունիսի 27-ին ընթանում է աշխատանքային բանավեճ «Կաթի շուկայում ընթացիկ իրավիճակի մասին» թեմայով, տեղեկացնում է NEWS.am-ի թղթակիցը։
Քննարկմանը մասնակցում են ինչպես խորհրդարանականներ, այնպես էլ բիզնեսի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Բանավեճի մասնակիցները քննարկել են ԳՕՍՏ-ի խնդիրները, անդրադարձել հանրապետությունում անկախ եւ օբյեկտիվ լաբորատորիաների կազմավորման հարցին, որոնք կունենան աշխատակիցների ու փորձագետների պրոֆեսիոնալ կազմ։
Մասնավորապես,  խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար, «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը նշեց, որ վստահության մակարդակը հասարակությունում գիտափորձագիտական լաբորատորիաների հանդեպ շատ ցածր է։ «Ինչ-որ ԶԼՄ լրագրողական հետաքննության շրջանակում կարող է շուկայի մոնիթորինգ իրականացնել, փորձաքննության համար այս կամ այն ընկերության արտադրանքը վերցնել, ուղարկել ստուգման երկու տարբեր լաբորատորիաներ եւ ստանալ երկու միանգամայն տարբեր պատասխան։ Եվ այդ արդյունքների մասին տվյալները կարող են բավական լրջորեն ազդել շուկայի իրավիճակի վրա»,- պարզաբանել է Թունյանը։
Ընդ որում՝ նա ընդգծել է, որ ընկերությունը, որին պատկանել է այդ արտադրանքը, չի կարող դատի տալ ԶԼՄ-ին, որը հրապարակել է այդ հետազոտությունների տվյալները, քանի որ հետազոտություններն իրականացվել են միայն զանգվածային լրատվամիջոցի պատվերով, բայց անմիջական գործընթացը եւ պատասխանատվությունն արդյունքների համար ընկնում են այդ հետազոտությունն իրականացնող գիտահետազոտական լաբորատորիաների վրա։

В Национальном Собрании Армении по инициативе  постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам 27 июня проходит рабочая дискуссия на тему «О текущей ситуации на молочном рынке», передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
В обсуждении принимают участие как парламентарии, так и представители бизнеса, общественных организаций. Участники дискуссии обсудили проблемы Госта, затронули вопрос формирования в республике независимых и объективных лабораторий с профессиональным составом сотрудников и экспертов.
В частности, глава парламентской Комиссии, депутат от правящего блока «Мой шаг» Бабкен Тунян отметил, что уровень доверия в обществе к действующим в республике научно-экспертным лабораториям находится на очень низком уровне. «Какое-то СМИ в рамках журналистского расследования может провести мониторинг рынка, отобрать для экспертизы одну из продукций той или иной компании, отправить на проверку в две разные лаборатории и получить два совершенно разных ответа. И данные об этих результатах могут довольно серьезно повлиять на ситуацию на рынке», - пояснил Тунян.
При этом он подчеркнул, что компания, которой принадлежала данная продукция, не может подать в суд на СМИ, опубликовавшее результаты данных исследований, поскольку исследования лишь проводились по заказу средств массовой информации, но непосредственный процесс и ответственность за результаты лежит на научно-исследовательских лабораториях, проводивших данные исследования.