Իրանը պաշտոնական բողոք է հղել ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդ Իրանի օդային տարածք ամերիկյան դրոնի ներխուժման կապակցությամբ, տեղեկացնում է Tasnim-ը։
«Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոք է հղել ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդ եւ կազմակերպության նախագահին (Մանսուր ալ Օթայբիին) այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ անօդաչու սարքը խախտել է Իրանի օդային տարածքը եւ խփվել։ Նախարարությունը բողոք է ներկայացրել ՄԱԿ Կանոնադրության 51-րդ հոդվածով»,- գործակալությունը մեջբերել է Իրանի իրավական եւ միջազգային հարցերով փոխարտգործնախարար Գոլամ Հոսեյն Դեհկանիի խոսքերը։
«Բողոքում նշվում է, որ Իրանն իրավունք ունի պաշտպանելու իր ծովային սահմանները եւ դիմակայելու ցանկացած խախտման նման գործողությունների կրկնվելու դեպքում։ Ամերիկյան կողմը հայտարարում է, որ դրոնը չի ներխուժել Իրանի օդային տարածք։ Միեւնույն ժամանակ, նրանք չեն կարող հաստատել նման հայտարարությունը, որովհետեւ այն խփվել է Իրանի տարածքում»,- ավելացրել է նա Press TV-ի հարցազրույցում։
Հունիսի 20-ին իրանական զինված ուժերը խփել են ամերիկյան ВМС RQ-4 անօդաչու հետախուզական թռչող սարք, ինչից հետո ԱՄՆ-ը, համաձայն նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունների, ռազմական գործողություն է պատրաստել, որով նախատեսվում էր կետային հարվածներ հասցնել երեք օբյեկտների Իրանի տարածքում։ ԱՄՆ նախագահի ներկայացրած տեղեկատվության համաձայն՝ գործողությունն սկսելուց 10 րոպե առաջ նա հրամայել է չիրականացնել այն՝ անհամամասնական համարելով Թհրանի գործողությունները։

Иран направил официальную жалобу Совбезу ООН в связи со вторжением американского дрона на иранскую воздушную территорию, сообщает Tasnim
«Министерство иностранных дел Ирана подало жалобу в Совет безопасности ООН и президенту организации (Мансуру аль-Отайби) после того, как беспилотник США нарушил воздушное пространство Ирана и был сбит. Оно подало жалобу по статье 51 Устава ООН», - процитировало агентство слова замминистра иностранных дел Ирана по правовым и международным вопросам Голам-Хоссейна Дехкани.
«В жалобе отмечается, что Иран заслуживает права защищать свои морские границы и противостоять любым нарушениям в случае повторения подобных действий. Американская сторона заявляет, что дрон не вторгался в воздушное пространство Ирана. В то же время они не могут подтвердить такое заявление, потому что он был сбит на территории Ирана», - добавил он в интервью Press TV.
20 июня иранские вооруженные силы сбили беспилотный разведывательный летательный аппарат американских ВМС RQ-4, после чего США, согласно заявлениям президента Дональда Трампа, подготовили военную операцию, предусматривавшую нанесение точечных ударов по трем объектам на территории Ирана. Согласно изложенной американским лидером информации, за 10 минут до начала этой операции он отдал приказ не проводить ее, посчитав непропорциональной действиям Тегерана.