Թեհրանը միջուկային համաձայնագրով իր պարտավորությունները կկատարի այնպես, ինչպես ԵՄ-ն: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը՝ ափսոսանք հայտնելով Եվրամիության կողմից իր պարտավորությունների շարունակվող չկատարման պատճառով:
«Մենք ուղիղ ենք հայտարարել, որ եթե Եվրոպան հանձնառու է Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրին, մենք նույնպես հանձնառու կլինենք»,- հայտարարել է Զարիֆը:
«Մենք մեր պարտավորությունները կատարում ենք այնպես, ինչպես Եվրոպան»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ համաձայնագրով իր պարտավորությունների կրճատման Իրանի հաջորդ քայլը կլինի հարստացված ուրանի 3,77 տոկոսով սահմանափակումից իր պարտավորությունից հրաժարվելը:
Այնուհետեւ նա անդրադարձել է Իրանի հետ առեւտրի համար երկար սպասված ԵՄ ֆինանսական մեխանիզմին՝ հայտնի INSTEX-ին, նշելով, որ Եվրոպայի պարտավորությունները դուրս են INSTEX շրջանակներից: Զարիֆը շեշտել է, որ Իրանը ցանկանում է, որպեսզի եվրոպացիները կատարեն համաձայնագրով իրենց պարտավորությունները:

Iran will comply with the nuclear deal to the extent that the European signatories fulfill their obligations, Iranian Foreign Minister Javad Zarif said.
The Europeans should honor their commitments with regard to the Articles 1 to 3 of the nuclear deal, which has stipulated that Europe's revoking a law does not suffice, rather it should be proved through impressions of the measure, he added.
None of the commitments included any financial mechanism or Instrument in Support of Trade Exchanges (INSTEX), IRNA agency reported.
“We have explicitly said that if Europe remains committed to the JCPOA, we will remain too, but to the extent that Europe honors its commitment,” he emphasized.