Թեհրանի, Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ եռակողմ գագաթնաժողովը, որն ուղղված է սիրիական ճգնաժամի կարգավորման քննարկմանը, տեղի կունենա օգոստոսին Թուրքիայում, հայտնում է Tasnim-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի նախագահի մամուլի քարտուղար Իբրահիմ Քալընին:
«Հանդիպումը հիմնականում կանցկացվի Իդլիբի եւ Սիրիայի այլ հատվածների հարցով, ընդհանրապես անվտանգությանը, անցումային գործընթացներին, սահմանադրական հանձնաժողովին եւ վերաբնակեցմանն առնչվող իրավիճակի հարցով»,- ասել է Քալընը մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նշվում է, որ օգոստոսի վերջին կամ սեպտեմբերի սկզբին Սիրիայի հարցով եւս մեկ հանդիպում է նախատեսված Ռուսաստանի, Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի առաջնորդների մասնակցությամբ:
«G20 գագաթնաժողովի ժամանակ համաձայնություն էր ձեռք բերվել քառակողմ հանդիպման շուրջ՝ անցյալ տարի Ստամբուլում տեղի ունեցածի նման... Քառակողմ գագաթնաժողովը նախատեսվում է անցկացնել ՄԱԿ ԳՎ ուղեւորվելուց առաջ»,- նշել է նա:

A tripartite summit between Tehran, Moscow and Ankara, aimed at discussing the Syrian crisis will be held in Turkey in August, Tasnim reported referring to the spokesman for Turkish President Ibrahim Kalin.
According to him, the meeting will mainly be held on Idlib and other parts of Syria, on the security situation in general, transition processes, the constitutional commission and resettlement.
It is noted that another meeting on Syria in late August or early September is scheduled with the participation of the leaders of Russia, Germany and France.
“During the G20 summit, an agreement was reached on a four-sided summit like the one that was held in Istanbul last year; a four-sided summit is planned to be held before going to the UN General Assembly, he said.