Երեւանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամներ Դավիթ Խաժակյանը, Անի Խաչատրյանը եւ Թեհմինա Վարդանյանը այսօր՝ հուլիսի 9-ին, այցելել են Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից  ստեղծված թափառող կենդանիների խնդիրներով զբաղվող ՀՈԱԿ։  Այս մասին նրանք հայտնեցին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերից։
«Մեզ տարբեր կենդանասերներ խնդրել են այցելել այստեղ, ծանոթանալ պայմաններին, հիմա մենք գտնվում ենք այս շենքում եւ ինչ-որ բաներ արդեն տեսել ենք»,–նշեց Դավիթ Խաժակյանը։
Խաժակյանի խոսքով՝ սենյակներում ոչ մի ստանդարտ պահված չէ։
Թեհմինա Վարդանյանը հավելեց՝ նախասրաhում տեղադրված է մի քանի վանդակ, մի վանդակի մեջ 3-4 կենդանի է խցկված, վիրահատարանի պայմանները խայտառակ են, ոչ մի սանիտարական նորմեր չեն կիրառվում, սառնարան չկա, դեղերը կիսահատակին–կիսասեղանին։
Նրա խոսքով՝ ժամանակին այցելել են «Յունիգրաֆ իքս» ՍՊԸ ր «Յունիգրաֆ իքս»–ում պայմանները մի քանի անգամ ավելի լավն էին, քան քաղաքապետարանի ստեղծած ՀՈԱԿ–ում։
Անի Խաչատրյանը իր հերթին նշեց՝ «կարանտինի սենյակ չունեն, դեղերի պահման պահարան դեռ չենք տեսել»։
Հիշեցնենք, որ Երեւանի քաղաքապետարանը 2018 թվականի օգոստոսին միակողմանի լուծարել էր թափառող կենդանիների վնասազերծման ծառայությունների մատուցման նպատակով «Յունիգրաֆ-Իքս» ՍՊԸ-ի հետ կնքված պայմանագիրը, իսկ քաղաքապետարանի կոմղից ստեղծված Թափառող կենդանիների խնդիրներով զբաղվող ՀՈԱԿ-ը սկսել է աշխատանքը 2019 թվականի մարտին։

Члены фракции «Свет» в Совете старейшин Еревана Давид Хажакян, Ани Хачатрян и Темина Варданян посетили 9 июля созданную мэрий компанию по вопросам бродячих животных. Своим впечатлениями они поделились в прямом эфире Фейсбук.
«Нас просили зоозащитники посетить это место, ознакомиться с условиями. И вот мы в этом здании и кое-что уже увидели», - отметил Давид Хажакян. По его словам, в комнатах не соблюдены никакие стандарты.
По словам Темины Варданян, в приемнике несколько клеток, в каждой запихнуто по 3-4 животных. В операционной ужасающая ситуация, не соблюдены никакие санитарные нормы, нет холодильника, лекарства на столе и на полу.
Варданян отметила, что в свое время посещала организацию «Юниграф Икс» (печально известная компания, занимавшаяся в основном уничтожением животных), и может сказать, что в той компании условия были в несколько раз лучше, чем в нынешней.
Ани Хачатрян добавила, что нет комнат для карантина, шкафа для хранения лекарств тоже не видно.
Напомним, что мэрия Еревана к радости зоозащитников разорвала контракт с «Юниграф Икс» еще в прошлом году. Новая организация начала работу в марте текущего года. Приходится констатировать, что и эта организация вызывает множество вопросов. Один из наиболее волнующих зоозащитников вопрос – по какому принципу, кем проводится отлов и стерилизация, а также в какие нормы вписывается возвращение животных в среду обитания буквально на следующий день после операции.