Սեւանի ծաղկման մակարդակը նվազել է, եւ հիմա ջրի մակարդակն արդեն 1 սանտիմետր բարձր է, քան անցած տարի։ Այս մասին հուլիսի 11-ին մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ լճերի մաքրման ծրագրի համար հատկացվել են լրացուցիչ միջոցներ։ Այս տարի 25 մլն քառակուսի մետր ջուր քիչ է վերցվել, քան անցած տարի, իսկ Արփա գետից լիճ է բաց թողնվել 5 մլն խորանարդ մետրով ավելի ջուր։ Սպասվում է, որ այդ թիվը կբարձրանա։
Գրիգորյանը հավաստիացրել է, որ եթե անգամ Սեւանից ջուր վերցվի եւ չավելացվեն լիճն աղտոտող աղբյուրները, միեւնույն է, պետք է լրացուցիչ աշխատանք կատարել։ «Ներկա պատկերը նախկին իշխանությունների ոչ ճիշտ կառավարման արդյունքն է։ Պետությունը միջոցներ էր հատկացնում, բայց աշխատանքներ չեն իրականացվել։ Արդեն հիմա խախտվել է հավասարակշռությունը, որը պետք է վերականգնել։ Ընդ որում՝ մանրակրկիտ հետազոտություններից հետո աշխատանքներն իրականացվում են արտակարգ ռեժիմով»,- նշել է պաշտոնյան, որն արդեն մեկ տարի գլխավորում է գերատեսչությունը։
Նախարարն ընդգծել է, որ բոլոր ծրագրերն իրականացվում են ի հաշիվ գրանտների, առանց վարկերի ներգրավման։ «Միեւնույն ժամանակ, մենք պատրաստ ենք համագործակցել նաեւ անկախ փորձագետների եւ կազմակերպությունների հետ, որոնք իրապես մտահոգված են Սեւանի ճակատագրով եւ նեղ բիզնես-շահեր չեն հետապնդում»,- ամփոփել է Էրիկ Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ հայ գիտնականները քանիցս բողոքել են նոր իշխանությունների կողմից Սեւանա լճի վիճակի մասին հետազոտությունների ֆինանսավորումը դադարեցնելուց։

Степень цветения Севана понизилась, и сейчас уровень воды уже на 1 см выше, чем в прошлом году. Об этом на пресс-конференции 11 июля заявил министр окружающей среды Армении Эрик Григорян.
По его словам, на программу очистки озер будут выделены дополнительные средства. В этом году на 25 млн. куб. метров взято меньше воды, чем в прошлом году, а из реки Арпа в озеро было выпущено на 5 млн. куб. метров больше воды. Ожидается, что эта цифра увеличится.
Григорян заверил, что даже если не брать воду из Севана и не увеличивать источники загрязнения озера, все равно нужно проводить дополнительную работу. «Нынешняя картина является результатом неверного управления при прежних властях. Государство выделяло деньги, однако работы не проводились. Уже сейчас нарушен баланс, который нужно восстановить. Причем работы после тщательных исследований проводятся в чрезвычайном режиме», - отметил чиновник, уже больше года возглавляющий ведомство.
Министр подчеркнул, что все программы реализуются за счет грантов, без привлечения кредитов. «При этом мы готовы сотрудничать также и с независимыми экспертами и организациями, которые реально обеспокоены судьбой Севана и не преследуют узкие бизнес-интересы», - заключил Эрик Григорян.
Напомним, что армянские ученые неоднократно жаловались на прекращение новыми властями финансирования исследований о состоянии озера Севан.