Դատավորների ընդհանուր ժողովը ստացել է Սահմանադրական դատարանի անդամ Վահե Գրիգորյանի նամակը և դատավորների ժողովն այդ հարցը կքննարկի։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 11–ին, Դատարանների ընդհանուր ժողովից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը՝ նշելով, որ նամակի վերաբերյալ դեռևս կարծիք չի ձևավորել։
NEWS.am–ի հարցին՝ արդյոք ժողովը իրավասություն ունի քաղաքացիների նամակները քննարկելու, Պապոյանը պատասխանեց. «Կլսեմ կարծիքներ, նոր իմ դիրքորոշումը կձևավորեմ»։
Վերաքննիչ դատարանի դատավորը չպատասխանեց հարցին, թե արդյոք երկրում առկա է սահմանադրական ճգնաժամ, թե՝ ոչ։
Հարցին՝ ի վերջո ՍԴ յոթ անդամները համարվում են դատավոր, թե՝ ոչ, Պապոյանը պատասխանեց. «Հայաստանի բոլոր իրավաբաններն այդ հարցն են քննարկում, ես դեռևս դիրքորոշում չեմ ձևավորել»։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի գործի շուրջ ստեղծված իրավական խնդրին, Մխիթար Պապոյանը նկատեց. «Ստեղծված իրավիճակը շատ բարդ իրավական խնդիր է, որի վերաբերյալ ես դեռևս դիրքորոշում չունեմ»։
Հարցին, թե դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումի հիման վրա ՍԴ որոշումից հետո արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է գտնվել անազատության մեջ, նա պատասխանեց. «Մեկը մյուսի հետ կապ չունի, ամեն դեպքում ես այդպես եմ ընկալում»։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 8–ին Սահմանադրական դատարանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուների գործով Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումի վերաբերյալ որոշում էր կայացրել երեք հարցադրումներից երկուսը մերժել, իսկ մեկով՝ Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու)` Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու մասով, ընդունել քննության: Այս իրավիճակում ըստ Քոչարյանի պաշտպանների՝ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է անհապաղ ազատ արձակվի և գործի վարույթը կասեցվի։

Общее собрание судей получило письмо члена Конституционного суда Ваге Григоряна, и оно обсудит данный вопрос. Об этом заявил в беседе с журналистами до начала Общего собрания судей 11 июля судья Апелляционного уголовного суда Мхитар Папоян, отметив, что он еще не сформулировал мнение относительно упомянутого письма.
На вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am, правомочно ли собрание обсуждать письма граждан, Папоян ответил: «Я прослушаю все мнения, только потом сформирую свою позицию». При этом отказался ответить на вопрос, существует ли в Армении конституционный кризис.
Что касается вопроса, считаются ли 7 членов КС судьями или нет, Папоян ответил: «Все юристы Армении как раз обсуждают данный вопрос, я пока не имею никакой позиции».
Говоря о правовой проблеме, созданной вокруг дела экс-президента Роберта Кочаряна, Папоян отметил: «Создавшаяся ситуация – очень сложная правовая проблема, относительно которой я все еще не имею никакой позиции».
На вопрос, может ли Кочарян после решения КС на основании заявления судьи Давида Григоряна находиться на свободе, он подчеркнул: «Одно с другим не имеет никакой связи, во всяком случае я так это воспринимаю».
Напомним, что КС 9 июля принял решение относительно заявления судьи суда первой инстанции общей юрисдикции  города Ереван Давида Григоряна по делу Кочаряна и других, отклонив 2 из 3 исков. На рассмотрение принят лишь один иск - вопрос соответствия 1 части 300.1 статьи УК Армении Конституции. Адвокаты экс-президента считают, что в этой ситуации Кочарян должен быть освобожден, а производство дела приостановлено.