Արցախի ԱԳ նախարարությունը ողջունում է ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից «Ազգային պաշտպանության բյուջետային հատկացումների մասին» օրենքում կոնգրեսական Ջուդի Չուի ներկայացրած փոփոխության ընդունումը, որ նախատեսում է շփման գծից դիպուկահարների, ծանր զինտեխնիկայի և նոր զինատեսակների հետքաշում, ինչպես նաև հրաձգությունների տեղորոշման համակարգերի ներդրում և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի անձնակազմի ընդլայնում։ Այս մասին իր մեկնաբանության մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը։
Նրա մեկնաբանությունը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ․
«Ողջունում ենք ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից «Ազգային պաշտպանության բյուջետային հատկացումների մասին» օրենքում կոնգրեսական Ջուդի Չուի ներկայացրած փոփոխության ընդունումը, որը վերահաստատում է «Էնգել-Ռոյս նախաձեռնության» կարևորությունը՝ միտված Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև շփման գծում լարվածության թուլացմանը։ Մասնավորապես, փաստաթուղթը նախատեսում է շփման գծից դիպուկահարների, ծանր զինտեխնիկայի և նոր զինատեսակների հետքաշում, ինչպես նաև հրաձգությունների տեղորոշման համակարգերի ներդրում և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի անձնակազմի ընդլայնում։
Համոզված ենք, որ հրադադարի ռեժիմի հետևողական ամրապնդումը, այդ թվում՝ միջազգային վերահսկման մեխանիզմների ներդրման միջոցով, կնպաստի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված արդյունավետ բանակցությունների համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծմանը։
Արցախյան կողմը բազմիցս ընդգծել է խաղաղ գործընթացը շարունակելու համար պայմանների ստեղծման կարևորությունը և հանդես եկել շփման գծում լարվածության թուլացման և վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ տարբեր կառուցողական նախաձեռնություններով։ Որպես վերջին օրինակներից մեկը կարելի է նշել պաշտոնական Ստեփանակերտի պատրաստակամությունը՝ միջազգային միջնորդներին տրամադրել արցախյան կողմի տեղադրած սահմանային իրավիճակի տեսահսկման համակարգի տվյալները։ Ավելին, շփման գծի մշտական տեսադիտարկման տվյալ համակարգը կարող է դառնալ հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմի բաղկացուցիչ մաս։
Դժբախտաբար, ադրբեջանական կողմը հետևողականորեն մերժում է ինչպես արցախյան կողմի, այնպես էլ միջնորդների կողմից արված առաջարկությունները՝ միտված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության նվազեցմանը, այդ թվում՝ ԱՄՆ կոնգրեսականներ Էդ Ռոյսի և Էլիոտ Էնգելի նախաձեռնությունը, որն ԱՄՆ Կոնգրեսում երկու կուսակցությունների կողմից մեծ աջակցություն ստացավ։
Հուսով ենք, որ կոնգրեսական Ջուդի Չուի կողմից ներկայացված փոփոխությունը նոր խթան կհանդիսանա «Ռոյս-Էնգել առաջարկությունների» իրականացման համար»։

The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) welcomes the adoption of the amendment to the National Defense Authorization Act (NDAA) of the US House of Representatives submitted by Congresswoman Judy Chu, envisaging withdrawal of snipers, heavy arms and new weaponry from the Line of Contact, as well as deployment of gunfire locator systems and expansion of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. This is what Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Ani Sargsyan stated in her commentary, which is presented in its entirety:
“We welcome the adoption of the amendment to the National Defense Authorization Act (NDAA) of the US House of Representatives submitted by Congresswoman Judy Chu, reaffirming the importance of the Royce-Engel initiative aimed at reducing tensions along the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan. In particular, the document envisages withdrawal of snipers, heavy arms and new weaponry from the Line of Contact, as well as deployment of gunfire locator systems and expansion of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
We are convinced that the consistent strengthening of the ceasefire regime, including through establishing an international mechanism of control will help create a favorable environment for effective peace talks.
Artsakh side has repeatedly underlined the importance of creating conditions for the continuation of the peace process, and launched various constructive initiatives to reduce tension on the Line of Contact, and implement confidence-building measures. Stepanakert has expressed readiness to provide regular updates to the international mediators on the situation along Artsakh’s border with Azerbaijan using video control systems installed by Artsakh side. The system of permanent video surveillance of the Line of Contact may become an integral part of an international cease-fire control mechanism.
Unfortunately, the Azerbaijani side has been consistently rejecting the proposals of both Artsakh side and the mediators, aimed at reducing tensions in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone, including the initiative by the United States Congressmen Ed Royce and Eliot Engel, which has received large bipartisan support among their congressional colleagues.
We hope that this amendment introduced by the Congresswoman Judy Chu will create a new momentum for the implementation of the Royce-Engel proposals.”