Թրամփի վարչակազմը ձեռնպահ է մնացել Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուց, հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
Ակնկալվում էր, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը Զարիֆի դեմ պատժամիջոցներ կսահմանի անցած ամիս Հորմուզի նեղուցի մոտ 2 լցանավերի վրա հարձակումից եւ ամերիկյան դրոնի ոչնչացումից հետո:
Առայժմ հայտնի է, որ կա Զարիֆի դեմ պատժամիջոցները հետաձգելու որոշում, կամ դա կարող է տեղի ունենալ մոտ ապագայում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր թվիթերյան էջում նշել էր, որ առաջիկայում Իրանի դեմ պատժամիջոցները «զգալիորեն կընդլայնվեն»:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի եւ ԻՀՊԿ 8 հրամանատարների դեմ:
Հունիսի 24-ին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Զարիֆի դեմ պատժամիջոցներ կսահմանի «այս շաբաթվանից ոչ ուշ»: ԱՄՆ-ն, որպես կանոն, նախապես չի հայտարարում ֆիզիկական անձանց դեմ պատժամիջոցների մասին, քանի որ նրանք կարող են իրենց ակտիվներն ապահովագրել մինչ այն, երբ միջոցներն ուժի մեջ կմտնեն:
Ավելի վաղ New York Times-ը նշել էր, որ իր՝ Զարիֆի դեպքում, որը բակալավրի եւ գիտական աստիճաններ է ստացել ԱՄՆ համալսարաններում, խաղասեղանին քիչ բան է դրված, եթե նա պատժամիջոցների ենթարկվի: «Անձամբ ես Իրանի սահմաններից դուրս նույնիսկ բանկային հաշիվ չունեմ»,- ասել է նա:

Администрация Трампа воздержится от введения санкций против министра иностранных дел Ирана Джавада Зарифа,  сообщает Bloomberg  со ссылкой на источники.
Ожидалось, что министерство финансов США  введет  санкции  против Зарифа после нападений в прошлом месяце на два танкера возле Ормузского пролива и уничтожения американского дрона.
Пока неизвестно, что стоит за решением отложить санкции против Зарифа,  или могут ли они быть введены  в ближайшем будущем.
Ранее президент США Дональд Трамп в своем Твиттер написал, что санкции против Ирана в ближайшее время «будут существенно увеличены».
Напомним, что США ввели санкции против  верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи и восемь военных командиров КСИР.
24 июня министр финансов Стивен Мнучин заявил, что США  введут санкции против Зарифа  «позднее на этой неделе». Как правило, США не объявляют заранее санкции против физических лиц, так как они могут  активы до того, как меры вступят в силу.
Сам  Зариф, получивший степень бакалавра и ученую степень в университетах США, заявил ранее  New York Times, что для него мало что поставлено на карту, даже если он будет подвергнут санкциям. «Лично у меня даже нет банковского счета за пределами Ирана», - сказал он.