ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Ջո Բայդենը մտադիր է արմատապես վերանայել երկրի արտաքին քաղաքականությունը, որպեսզի չեղարկի նախագահ Դոնալդ Թրամփի շատ գործողություններ, տեղեկացնում է Bloomberg-ը։
Հաղթանակի դեպքում նախկին փոխնախագահը ծրագրում է կենտրոնանալ Ամերիկայի կենտրոնական դերի վերականգնման վրա գլոբալ սպառնալիքների դեմ դեմոկրատիաների մոբիլիզացման հարցում՝ դաշինքների եւ հարաբերությունների վերականգնման ճանապարհով, որոնք վնասվել են ներկա վարչակազմի կողմից։ Նա նաեւ ընդգծել է ներքին առաջնահերթությունները, ինչպիսին են իմիգրացիոն քաղաքականության վերանայումը, դեմոկրատիայի ամրապնդումն ԱՄՆ-ում եւ ամերիկացիներին համաշխարհային տնտեսությունում ավելի մեծ հաջողությունների հասնելուն նախապատրաստելը։
«Քաղաքական իմաստնությունն ասում է, որ ամերիկացիները, ամերիկյան հասարակությունը չեն քվեարկի արտաքին քաղաքականության օգտին»,- ասել է նա Նյու Յորքում։ «Բայց ես կարծում եմ, որ դա հնացած մտածողություն է։ Արտաքին քաղաքականությունը 2019-ին, ըստ իս, ներքին է։ Իսկ ներքին քաղաքականությունն արտաքին քաղաքականություն է»։
Բայդենը խոստացել է վերջ դնել Թրամփի մի շարք որոշումներին, ներառյալ հիմնականում մուսուլմանական երկրներից իմիգրացիայի արգելքը, ապաստան խնդրողների թվի կրճատման ջանքերը։
Չինաստանի հետ առեւտրային բանակցություններում «չի լինի վերադարձ սովորական բիզնեսին», ասել է նա։ «Մեզ պետք են նոր կանոններ։ Մենք պետք է բանակցություններ վարենք հնարավոր դիրքերից ամենաուժեղի հետ դեմոկրատական այլ պետությունների կողքին, այլ ոչ թե Թրամփի ղեկավարած ԱՄՆ ինքնուրույն մոտեցմամբ»։
Բայդենը նշել է, որ աշխարհը Թրամփին համարում է «ոչ անկեղծ, վատ տեղեկացված եւ հախուռն, երբեմն էլ կոռումպացված»։ «Նախ եւ առաջ դիվանագիտությունը պահանջում է վստահություն, իսկ Դոնալդ Թրամփը լիովին խափանել է մեր հեղինակությունը»։
Բայդենը կոչ է արել վերջ դնել «հավերժ պատերազմներին» Աֆղանստանում եւ Մերձավոր Արեւելքում։ Նա ասել է, որ կվերադարձնի ամերիկյան զորքերի մեծ մասն Աֆղանստանից, կդադարեցնի աջակցությունը Սաուդյան Արաբիայի կողմից գլխավորվող պատերազմը Եմենում եւ ջանքերը կուղղի տարածաշրջանում «Ալ Քաիդայի» եւ ԻԼԻՊ ջախջախմանը։

Кадидат в президенты США от демократов Джо Байден намерен радикально пересмотреть внешнюю политику страны, чтобы отменить многие действия президента Дональда Трампа, передает Bloomberg.
В случае победы бывший вице-президент планирует сосредоточиться на восстановлении центральной роли Америки в мобилизации демократий против глобальных угроз путем восстановления альянсов и отношений, которые были повреждены нынешней администрацией. Он также подчеркнул внутренние приоритеты, такие как пересмотр иммиграционной политики, укрепление демократии в США и подготовка американцев для достижения более высоких успехов в мировой экономике.
«Политическая мудрость гласит, что американцы, американская общественность, не голосуют за внешнюю политику», - сказал он в Нью-Йорке. «Но я думаю, что это устаревшее  мышление. Внешняя политика в 2019 году, на мой взгляд, является внутренней. А внутренняя политика - это внешняя политика ».
Байден пообещал положить конец ряду решений  Трампа, включая запрет на поездки, запрещающий иммиграцию из группы, в основном мусульманских стран, усилия по сокращению числа просителей убежища.
В торговых переговорах с Китаем «не будет возврата к обычному бизнесу», сказал он. «Нам нужны новые правила. Мы должны вести переговоры с самой сильной из возможных позиций наряду с другими демократическими государствами, а не с самостоятельным подходом США под руководством Трампа».
Байден отметил, что мир считает Трампа «неискренним, плохо информированным и импульсивным, а иногда и коррумпированным». «Прежде всего, дипломатия требует доверия, а Дональд Трамп абсолютно подорвал наш авторитет».
Байден призвал положить конец «вечным войнам» в Афганистане и на Ближнем Востоке. Он заявил, что вернет большинство американских войск из Афганистана, прекратит поддержку возглавляемой Саудовской Аравией войны в Йемене и сосредоточит усилия в регионе на разгроме Аль-Каиды и ИГИЛ.