Ադրբեջանում այս տարի երկրորդ անգամ՝ հունիսի 7-11-ը անցկացվեցին լայնամասշտաբ ադրբեջանա-թուրքական «Անխախտ բարեկամություն-2019» զորավարժությունները՝ մարտական հրաձգությամբ:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունից հետեւում է, որ զորավարժություններին նեգրավվել են մինչեւ 5 հազար զինծառայողներ, ավելի քան 200 միավոր տանկեր եւ այլ զրահատեխնիկա, մինչեւ 180 տարբեր տրամաչափի հրթիռա-հրետանային կայանքներ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր եւ ականանետներ, 21 օդանավ եւ ուղղաթիռ, անօդաչու թռչող սարքեր եւ ժամանակակից սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի տարբեր նմուշներ, որոնք սպառազինում են ընդունվել: Զորավարժությունների նպատակը շտաբների մարտական գործողությունների համատեղ ծրագրերի մշակումն է, անձնակազմի պրոֆեսիոնալ մակարդակի բարձրացումը եւ  Ադրբեջանի ու Թուրքիայի զինվորական ստորաբաժանումների փոխգործակցության համակարգման ձեռքբերումը՝ համատեղ խնդիրների կատարման նրանց հմտություններ զարգացման ճանապարհով:
Այս տարի Բաքում ընդհանուր անցկացրել է արդեն 15 զորավարժություն, ընդ որում՝ դրանցից 3-ը օպերատիվ-մարտավարական են եւ իրենց թափով բավականին խոշոր: Վերջին տարիների իրադարձություններն ուսումնասիրելիս հարց է ծագում՝ ադրբեջանական հրամանատարությունն ինչո՞ւ է այդքան ուժ ու միջոցներ ծախսում մարտական պատրաստվածության եւ նորագույն սպառազինություն ձեռք բերելու համար: Չէ՞ որ արդեն 25 տարի է անցել հրադադարի մասին բիշքեկյան համաձայնագրի կնքման օրից, իսկ «օկուպացված հողերի» երկար սպասված «ազատագրում» ոչ մի կերպ տեղի չի ունենում: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն վերջին տարիներին տարբեր երկրներից ու արտադրողներից ստացել է ռազմական տեխնիկայի նմուշներ: Եվ այս բազմազանությունը լրջագույն դժվարություններ է ստեղծում դրանք շահագործելիս եւ ինչպես զորավարժությունների, այնպես էլ մարտական պայմաններում կիրառելիս: Անձնակազմը խափանում է մարտավարական խնդիրների կատարումը զորավարժությունների ժամանակ դրված թիրախների ու խնդիրների ուղղությամբ տարբեր կարգի զորքերի ստորաբաժանումների հետ համակարգված փոխգործակցության ուղղությամբ: Չեն պատվաստվում լեռնային տեղանքում գործողությունների մշակման անհրաժեշտ հմտություններ՝ ուղղակի այն պատճառով, որ Ադրբեջանում լեռնային տեղանք գրեթե չկա:
Մարտական պատրաստվածությունը կաղում է, եւ դրա համար մշտապես գործի են դրվում թուրք հրահանգիչները։ Թիրախի կրակային խոցում կատարել չկարողանալը (հիշեցնենք Գյանջայում տեղի ունեցած միջադեպը, երբ ականն ընկել էր բնակելի տան վրա) աննշան մասն է այն ամենից, ինչը Բաքվի իշխանությունները չեն կարողացել թաքցնել։ Իրականում տեղի են ունենում չկայացածության եւ անիրազեկության բազմաթիվ նման դեպքեր, որոնք հասկանալի պատճառներով չեն հրապարակվում։ Դրա համար էլ կառավարությունը հարկադրված օրինականացրել է օտարերկրացիների ծառայությունն իր բանակում՝ դրանով իսկ փորձելով վարձկանների օգնությամբ բարձրացնել բանակի որակավորումն ու մարտական ոգին, եւ հակամարտության դեպքում սպանդանոց ուղարկել այլ երկրների պայմանագրայիններին։
Ռազմավարությունների եւ տեխնոլոգիաների վերլուծության ռուսաստանյան կենտրոնի տնօրեն, ռազմական փորձագետ Մաքսիմ Շեպովալենկոն armiya.az ադրբեջանական կայքի էջերում բավական ոչ երկիմաստորեն մեկնաբանել է Հայաստանի կողմից հարձակողական սպառազինությունների եւ ռազմական տեխնիկայի (ՍՌՏ) ձեռքբերումը։ Տառացի մեջբերում ենք. «Եվ բանն այստեղ անգամ սովորական si vis pacem, para bellum-ը չէ, այլ այն, որ հակամարտության երկու կողմից գնվող ՍՌՏ հարցում գերակշռությունը պայմանականորեն «հարձակողական» համակարգերում ակնհայտորեն հայերի կողմն է (միայն «Իսկանդերներն» ինչ ասես արժեն, էլ չեմ ասում «սուշկաների» մասին)։ Բելառուսա-չինական արտադրության ադրբեջանական ՀԿՀՀ-ները, այնուամենայնիվ, ՕՏՀՀ չեն»։ Այս հայտարարությունը մեկ անգամ եւս վկայում է հօգուտ այն բանի, որ կգա օրը, երբ հակամարտող կողմերի ՍՌՏ քանակությունը ոչ մի դեր չի խաղա. կողմերը սպառազինություն առանց այդ էլ բավականաչափ ունեն։ Եվ հակառակորդի սպառազինության մեծ քանակությունը կարելի է հավասարեցնել պատերազմի վարման անհամաչափ մեթոդներով։ Օրինակ՝ պայքարի բնորոշ անհամաչափ մեթոդ է հակատանկային կումուլյատիվ ականների ձեռքբերումը, որոնք չեղարկել են տանկերի հոմոգեն զրահի հաստության ավելացումը։
Իսկ հաճախ անցկացվող զորավարժությունների նպատակն ակնհայտ է. նախագահ Ալիեւը հոգ է տանում սեփական վարկանիշի մասին եւ ջանում է պահել բնակչության հայրենասիրական զգացումների շեմը, բնակչություն, որը հատկապես վճռական է տրամադրված Բաքվում։ Մյուս կողմից՝ նա, ստանալով քաղաքական դիվիդենդներ, փորձում է լավը երեւալ Էրդողանի աչքին։ Միաժամանակ էլ փորձում է ողջ աշխարհին ցույց տալ ձեռք բերած ՍՌՏ բազմազանությունը եւ ճնշում գործադրել հակառակորդի վրա՝ բանակցություններն ուղղելով անհրաժեշտ հուն, բայց չի լուծում գլխավոր խնդիրը՝ Ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորումը։ Ինչպես ասում են, «սայլը տեղից չի շարժվում»։

В Азербайджане во второй раз в этом году, с 7 по 11 июня были проведены широкомас¬штабные азербайджано-турецкие тактические учения «Нерушимое братство - 2019» с боевой стрельбой.
Как следует из сообщения Минобороны АР, к учениям были привлечены до 5000 военнослужащих, более 200 единиц танков и другой бронетехники, до 180 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, 21 самолет и вертолет, беспилотные летательные аппараты и различные образцы современного вооружения и военной техники, принятые на вооружение. Цель учений – разработка совместных планов боевых операций штабов, повышение уровня профессионализма личного состава и достижение координации взаимодействия военных подразделений Азербайджана и Турции путем развития их навыков выполнения совместных задач.
В целом Баку уже провел 15 учений за этот год, причем 3 из них – оперативно - тактические и по своим размахам довольно крупные. При изучении событий последних лет возникает вопрос: почему азербайджанское командование так много сил и средств тратит на боевую подготовку и приобретение новейших вооружений? Ведь прошло уже 25 лет со дня заключения бишкекского соглашения о прекращении огня, а долгожданного «освобождения оккупированных земель» все нет и нет. За последние годы в ВС Азербайджана поступили образцы военной техники от разных стран и производителей. И это разнообразие вызывает серьезные затруднения при ее эксплуатации и применении как во время учений, так и в боевых условиях. У личного состава срывается выполнение тактических задач по согласованному взаимодействию с подразделениями различных родов войск по целям и задач, поставленным на учениях. Не прививаются необходимые навыки по отработке действий в горной местности, просто потому, что горной местности в Азербайджане почти нет.
Боевая подготовка хромает, и поэтому постоянно задействуются турецкие инструктора. Неспособность выполнить огневое поражение цели (напомним про инцидент с попаданием снаряда в жилой дом в Гяндже) лишь малая толика того, что бакинские власти не смогли утаить. В  реаль¬нос¬ти имеет место множество подобных проявлений несостоятельности и некомпетентности, которые по понятным причинам не предаются огласке. Поэтому правительство вынужденно узаконило службу иностранцев в своей армии, тем самым стараясь с помощью наемников поднять квалификацию и боевой дух в армии, и в случае конфликта послать на бойню контрактников из других стран.
Директор российского Центра анализа стратегий и технологий, военный эксперт Максим Шеповаленко на страницах азербайджанского сайта armiya.az весьма недвусмысленно комментировал приобретение Арменией наступательных вооружений и военной техники (ВВТ). Дословно цитируем: «И дело тут даже не в банальном si vis pacem, para bellum, а в том, что в закупаемых обеими сторонами конфликта ВВТ перевес в условно «наступательных» системах – явно у армян (одни «Искандеры» чего стоят, не говоря уже о «сушках»). Азербайджанские РСЗО  белорусско-китайского происхождения – это все же не ОТРК».  Данное заявление еще раз говорит в пользу того, что наступит день, когда количество ВВТ у противоборствующих сторон не будет играть ровным счетом никакой роли – его и так у сторон предостаточно. И нивелировать большое количество вооружения у противника можно ассиметричными методами ведения войны! К примеру, типичным ассиметричным методом борьбы является изобретение противотанковых кумулятивных снарядов, появление которых свело на нет увеличение толщины гомогенной брони танков.
А цель проводимых часто учений очевидна: президент Алиев печется о собственном рейтинге и старается держать планку патриотических чувств населения, особенно решительно настроенного   Баку. С другой стороны, он, получая политические дивиденды, выслуживается перед Р. Эрдоганом. Заодно и выдается возможность показать всему миру разнообразие приобретаемого ВВТ и оказать давление на противника, направив переговоры в нужное русло, что, однако не решает главной проблемы – мирного урегулирования Карабахского вопроса. Как говорится, «а воз и ныне там!».