Հուլիսի 10-ից 11-ը ՀՀ ԶՈՒ մարտական պատրաստության վարչության պետ - ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, մասնակցել է «Բարձր կատարողականության խաղաղապահ կարողությունների ձեւավորում» թեմայով ՄԱԿ-ի խաղաղապահության գլխավոր շտաբերի պետերի համաժողովին:
Համաժողովի նպատակն է կենտրոնացնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին ուժեր տրամադրող երկրների ջանքերը` խնդիրներն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար: ՄԱԿ-ի խաղաղապահության ԳՇ պետերի հանդիպումն անցկացվել է երրորդ անգամ եւ հանդիսանում է մարտ ամսին կայացած ՄԱԿ-ի խաղաղապահության պաշտպանության նախարարների մակարդակով հանդիպման շարունակությունը:
Համաժողովի ընթացքում գեներալ-մայոր Ա.Մակարյանը հաստատել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին աջակցելու եւ գործուղվող ուժերը նոր ընդունված մոտեցումներին համապատասխան պատրաստելու Հայաստանի հանձնառությունը:
Գեներալ-մայոր Ա.Մակարյանը համաժողովի շրջանակում նաեւ երկկողմ աշխատանքային քննարկումներ է անցկացրել Վրաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի, Հունաստանի եւ Կիպրոսի գործընկերների հետ:

From July 10 to 11, Head of the Department of Military Preparedness-Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, Major-General Andranik Makaryan attended the United Nations Chiefs of Defense Staff Conference 2019: Generating Capabilities to Meet High-Performance Requirements.
The aim of the conference is to centralize the efforts of countries providing forces to UN peacekeeping forces to solve problems more effectively.
During the conference, Major-General Andranik Makaryan confirmed Armenia’s commitment to support UN peacekeeping missions and prepare the forces in line with the newly adopted approaches.
Major-General Makaryan also had bilateral working discussions with his counterparts from Georgia, Belarus, Russia, Greece and Cyprus.