Ինձ համար ամենամեծ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել, երբ ես գտնվել եմ բանտում: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 13-ին, Լոռու մարզի «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) ՍՄԱՐԹ կենտրոն կատարած այցելության ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Որովհետեւ ես երբ ընդհատակ անցա, ես այդ ժամանակ ամենամեծ լսարանն ունեցող թերթի խմբագիրն էի, եւ երբ ես 3,5 տարի անցկացրի ընդհատակում եւ բանտում, ես դուրս եկա եւ տեսա, որ տպագիր թերթ հասկացությունը դարձել է անիմաստ: Դա իմ ամենամեծ շոկն էր»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, հեղափոխության ժամանակ իշխանության համար իրավիճակը դարձավ անկառավարելի եւ բեկում մտավ, երբ պարզվեց, որ դպրոցականները դուրս են եկել փողոց եւ ուզում են անել հեղափոխություն:
«Մենք ապրում ենք Հայաստանում, որտեղ ամենակարեւոր հասկացություններն են ընտանիք, երեխա, օջախ: Երբ ծնողները տեսան, որ դուրս են եկել իրենց երեխաները եւ իրենց երեխաներին վտանգ է սպառնում, ծնողն ի՞նչ պետք է անի: Պետք է զանգի, ասի՝ շուտ տուն արի: Երեխաները պարզվեց, իրար նայելով, մեկը մյուսից ամաչելով չեն գնում տուն: Այդ դեպքում ծնողները պետք է դուրս գային եւ իրենց երեխաների կողքը կանգնեին: Եվ պարզվեց՝ ամբողջ Հայաստանը հեղափոխության շարքերում կանգնած է:
Ոմանք հեղափոխությունը կապում են չգիտես ինչերի հետ, ասում են՝ Սորոսը, Պողոսը, Պետրոսը, Արեւմուտքը, Հյուսիսը, Հարավը: Ես ասում եմ՝ սա մաքուր, գենետիկ մակարդակում հայկական հեղափոխություն է: Այստեղ օտար ԴՆԹ-ի նշույլ անգամ չկա: Միակ օտար բանը, որ մեր հեղափոխությունում եղել է, դա «Այֆոնն» ու ֆեյսբուքն են: Սա եղել է մաքուր հայկական հեղափոխություն՝ հենված հայկական ավանդական արժեքների վրա, բայց այդ արժեքներին հաղորդել է 21-րդ դարի բնույթ»,-ասաց վարչապետը:

Самая большая для меня революция произошла, когда я находился в тюрьме. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян во время посещения центра СМАРТ в Лори.
«Потому что когда я ушел в подполье, я был редактором газеты, имеющей самую широкую аудиторию, и когда я провел 3,5 года в подполье и тюрьме, потом вышел и увидел, что печатная газета потеряла смысл. Это было самым большим шоком», - отметил Пашинян. По его словам, во время революции власть потеряла контроль над ситуацией и ситуация стала необратима, когда выяснилось, что школьники вышли на улицы и хотят делать революцию.
«Мы живем в Армении, где важнейшие понятия семья, Деи, очаг. Когда родители увидели, что вышли на улицы их дети и их детям угрожает опасность, что делать родителю? Звать домой. Дети, глядя друг друга и стесняясь друг друга, домой не пошли. Тогда родителям надо было выйти, чтобы быть рядом с детьми. И оказалось, что вся Армения в революционных рядах. Иные связывают революцию с невесть чьими именами. Говорят, это Сорос, Погос, Петрос, запад, Север, Юг. А я говорю – это чисто, на генетическом уровне армянская революция. Тут нет чужих ДНК. Единственное «чуждое» - это айфоны и фейсбук. Это была чисто армянская революция, основанная на традиционных ценностях, но эти ценности носили отпечаток 21 века», - заявил Пашинян.