Ոստիկանությունը կրակել է 69-ամյա տղամարդուն, որը հրացանով ու պայթուցիկ սարքերով հարձակվել էր միգրանտների կալանքի կենտրոնի վրա ամերիկյան Վաշինգտոն նահանգում, գրում է The Guardian-ը:
Դեպքը տեղի էր ունեցել շաբաթ առավոտյան: Տղամարդը փորձել էր հարձակում գործել, սակայն սպանվել էր ոստիկանության սպաների կողմից:
Ոստիկանության դեպարտամենտում հայտնել են, որ հարձակման փորձի մասին նրանց ահազանգել էին 04:00-ին:
Միգրանտների կալանքի այդ կենտրոնում գտնվում են մարդիկ, որոնց սահմանին բաժանել են սեփական երեխաներից:
Հայտնի է, որ հրաձգությունը տեղի էր ունեցել կենտրոնի մոտ խաղաղ ցույցից վեց ժամ անց:
Պարզվել է հանցագործի ինքնությունը. նա Վիլեմ Վան Սփրոնսենն էր: Ոստիկանությունում հայտնել են, որ տղամարդը փորձել էր այրել ավտոմեքենան, ինչպես նաեւ այրել պրոպանի բաք կենտրոնը հրդեհելու համար:
Բացի հրացանից, Վան Սփրոնսենի մոտ հայտնաբերվել էին նաեւ ազդանշանային հրթիռներ ու պայթուցիկով պայուսակ:

Полиция застрелила 69-летнего мужчину, напавшего на центр задержания мигрантов с винтовкой и зажигательными устройствами в американском штате Вашингтон, пишет The Guardian
Инцидент произошел в субботу утром. Мужчина попытался совершить нападение, однако был застрелен полицейскими офицерами.
В департаменте полиции Такомы сообщили, что вызов о попытке нападения они получили в 04:00.
В данном центре задержания мигрантов находятся люди, которых на границе разлучили с собственными детьми.
Как сообщила пресс-секретарь полиции Лоретта Кул, стрельба произошла шесть часов спустя после мирной демонстрации напротив центра.
Была установлена также личность напавшего: им оказался Виллем Ван Спронсен. В полиции сообщили, что мужчина пытался сжечь автомобиль, а также поджечь бак с пропаном, чтобы устроить пожар в центре.