Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր՝ հուլիսի 14-ին, տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում հողային բարեփոխման իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արտակ Քամալյանը ներկայացրել է Հայաստանում գյուղատնտեսական նշանակության հողերի մշակման ոլորտում առկա իրավիճակի վերաբերյալ իրականացված վերլուծությունը: Նա նշել է, որ համաձայն ուսումնասիրությունների՝ Հայաստանում գյուղացիական տնտեսություն վարողների կողմից գյուղատնտեսական նշանակության վարելահողերի որոշակի ծավալ չի մշակվում՝ տարբեր պատճառներով (հողակտորների մասնատվածություն, ֆինանսական խնդիրներ, ոռոգման ջրի պակաս, ցածր եկամտաբերություն, գյուղտեխնիկայի բացակայություն և այլն), և բարեփոխման շրջանակում իրականացվելիք միջոցառումները միտված են լինելու գյուղնշանակության հողերի օգտագործման արդյունավետության բարձրացմանը, հողերի շուկայի զարգացմանը: Առաջարկվում է չօգտագործվող հողերի մշակման խնդիրը լուծել 2020-2022 թթ. ընթացքում փուլային տարբերակով՝ Հողային օրենսգրքում օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման, հողերի քարտեզագրման, ինստիտուցիոնալ, իրավական և ենթակառուցվածքային հնարավորությունների ու հարթակների ստեղծման, և չօգտագործման դեպքում պատասխանատվության մեխանիզմների հստակ սահմանման ճանապարհով:
Թեմայի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել են հողային ռեֆորմի արդյունավետ իրականացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, խորհրդակցության մասնակիցների կողմից ներկայացվել են որոշ առաջարկություններ:
Վարչապետը նշել է, որ հողային բարեփոխման ռազմավարական նպատակը բխում է տնտեսության զարգացման ռազմավարությունից, այն է՝ տնտեսության կառուցվածքի փոփոխություն և ագրարային երկրից անցում արդյունաբերական երկրի:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալին՝ ամփոփել քննարկման ընթացքում հնչած առաջարկությունները, լրամշակել բարեփոխման հայեցակարգը և պատասխանատու գերատեսչությունների հետ համատեղ քննարկել հողային բարեփոխման նպատակով մարզերից մեկում պիլոտային ծրագիր սկսելու մանրամասները:

В правительстве у премьер-министра Армении Никола Пашиняна сегодня, 14 июля прошло совещание, на котором состоялось обсуждение вопросов, касающихся реализации земельных реформ в Армении. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в управлении по связям с общественностью правительства Армении.
Заместитель министра экономики Артак Камалян представил анализ текущего состояния в отрасли обрабатывания земель сельскохозяйственного назначения. Он отметил, что согласно исследованиям, в Армении  управляющими сельским хозяйством не обрабатывается определенный объем земель сельскохозяйственного назначения по разным причинам (разрозненность земельных кусков, финансовые проблемы, недостаток оросительной воды, низкий доход, отсутствие сельхозтехники и т.д.). и мероприятия, которые планируется реализовать в рамках реформ, будут нацелены на повышение эффективности эксплуатации земель сельскохозяйственного назначения, развитие земельного рынка. Предлагается решить проблему обрабатывания неиспользуемых земель за 2020-2022 гг. этапным вариантом, путем реализации законодательных изменений, картографии земель, создания институциональных, правовых и инфраструктурных возможностей и площадок и четкого введения механизмов ответственности в случае неиспользования земель.
Глава правительства поручил заместителю министра экономики обощить предложения, прозвучавшие в ходе обсуждения, дополнить концепцию реформ и совместно с ответственными ведомствами обсудить подробности старта пилотной программы земельных реформ в одной из областей.