Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրի պահպանման համար, որից միակողմանիորեն դուրս է եկել ԱՄՆ-ն, պատասխանատվություն է կրում Ռուսաստանը: Գերմանական Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթի իր հեղինակային սյունակում այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը՝ հերթական անգամ փորձելով պայմանագրի խզման համար պատասխանատու համարել Մոսկվային:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը համոզված է, որ վտանգված է եվրոպական անվտանգությունը: Նա Ռուսաստանին կոչ է արել օգտագործել «վերջին հնարավորությունը»  ՓՄՀՀՊ-ի պահպանման  համար: «Հակառակ դեպքում, այն միանձնյա պատասխանատվություն է կրելու», - մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Ստոլտենբերգը խոստովանել էր, որ աշխարհն առանց Միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրի, բոլորի համար «պակաս կայուն» կդառնա: Այս  հայտարարությամբ նա հանդես էր եկել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդի շրջանակում կայացած  բանակցություններից հետո:

Responsibility for the preservation of the INF treaty, from which the United States unilaterally withdrawn, is borne by Russia, said NATO Secretary General Jens Stoltenberg in his column in the German newspaper Frankfurter Allgemeine Zeitung.
NATO Secretary General is convinced that European security is at stake. He called on Russia to use the last chance” to keep the INF Treaty, otherwise, it will bear sole responsibility, TASS reported.
Earlier, Stoltenberg admitted that a world without the INF treat will become less stable. He made this statement after talks within the Russia-NATO Council.