Մանվել Գրիգորյանը գտնվում էր Նաիրի ԲԿ-ում: Նրան այնտեղից տեղափոխեցին ՔԿՀ: Մենք դրանից հետո այց իրականացրեցինք Մանվել Գրիգորյանին, ուսումնասիրեցինք նրա բժշկական փաստաթղթերը, ինչից հետո եզրահանգում եղավ, որ ՔԿՀ-ն չունի պայմաններ, որպեսզի երաշխավորի նրա առողջական վիճակը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ հիշեցնելով քաղաքացիական բժշկի եզրակացությունը, որ Գրիգորյանի կյանքին վտանգ է սպառնում:
«Մենք միանգամից հայտարարեցնք, որ Գրիգորյանը պետք է տեղափոխվի քաղաքացիական հիվանդանոց: Իմ հայտարարությունից ժամեր անց լսեցի ՄԻԵԴ-ի հայտարարությունը, որ Գրիգորյանին պետք է տեղափոխել «Նաիրի» ԲԿ: ՄԻԵԴ-ը բառացիորեն ասաց այն, ինչ հայտարարել էի ես մի քանի ժամ առաջ: Որովհետեւ մենք աշխատում ենք նույն դատարանի սկզբունքներով։ Անկախ նրանից, թե ինչ հանցանքի մեջ է մեղադրվում մարդը, եթե ՔԿՀ-ն չունի անհրաժեշտ պայմանները, չպետք է տեղափոխել նախաձեռնությունը ճիշտ չէր: Դա էր պատճառը, որ Հայաստանի վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ը կայացրեց 39 հոդվածով միջամտություն, որը բացառիկ դեպքերում է անում»,-ասաց Թաթոյանը՝ նշելով, թե սա եւս մեկ ապացույցն է, որ ՄԻՊ-ի դիրքորշումները համընկնում են ՄԻԵԴ-ի որոշումների հետ։
Թաթոյանը նշեց, որ խոշտանգման մասով գնահատակներ չի կարող տալ. «Եթե Մանվել Գրիգորյանը շարունակեր գտնվել ՔԿՀ-ում, այո, խոշտանգում կլիներ։ Ոչ միայն խոշտանգում, այլ անմարդկային վերաբերմունք, եթե նա շարունակեր մնալ ՔԿՀ–ում, դա միջազգային կանոն է»:

Manvel Grigoryan was staying at Nairi Medical Center and was transferred to a penitentiary institution. After that, we visited Manvel Grigoryan and examined his edical documents. Later, the penitentiary institution announced that it lacked the conditions to guarantee his health condition. This is what Human Rights Defender Arman Tatoyan told journalists, recalling the conclusion of the doctor who had said that Grigoryan’s life was at risk.
“We immediately announced that Grigoryan had to be transferred to a civic hospital. Hours after that, I heard the statement of the European Court of Human Rights that Grigoryan has to be transferred to Nairi Medical Center. The European Court of Human Rights literally said what I had announced a couple of hours before that. If a penitentiary institution doesn’t have the necessary conditions, a person has to be transferred to a hospital, regardless of the crime he or she is charged with,” Tatoyan said, stating that this serves as further evidence of the fact that the positions of the Office of the Human Rights Defender coincide with the decisions of the European Court of Human Rights.
Tatoyan stated that he can’t give an evaluation of torture. “If Manvel Grigoryan remained at the penitentiary institution, then yes, that would be torture, as well as inhumane treatment,” Tatoyan said.