Ռուսական С-400 համակարգերը գնելու եւ Վաշինգտոնի զգուշացումներն անտեսելու վերաբերյալ Թուրքիայի որոշումը կարող է վկայել ԱՄՆ-ի հետ նրա միության մշտական պառակտման եւ Անկարային պատժամիջոցներով պատժելու՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատրաստակամությունը ստուգելու  մասին, հաղորդում է NBC News-ը:
Թուրքիան ռուսական С-400-ի առաջին բաղադրիչները ստացել է նախորդ ուրբաթ: Վաշինգտոնը զգուշացրել է, որ Թուրքիան չի կարող միաժամանակ С-400 եւ ամերիկյան F-35 կործանիչներ ունենալ, քանի որ ԱՄՆ-ն կարծում է, որ ռուսական համակարգը սպառնալիք է ներկյաացնում անտեսանելի կորչանիչների համար:
Թուրքիան բախվում է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների վտանգի եւ F-35 ստեղծման ծրագրից դուրս մնալու հետ:
Արեւմտյան պաշտոնյաները մտավախություն ունեն, որ С-400 համակարգը տեղադրող  ռուս ինժեներները կարող են լրտեսել ամերիկյան արտադրության կործանիչներին, որոնք թռչում են Թուրքիայի Ինջիրլիկ ավիաբազայից, սակայն նրանք նախագիշծը դիտարկում են նաեւ որպես տրանսատլանտյան դաշինքը խզելու Մոսկվայի փորձ, ասվում է հոդվածում:
Թուրքիայում ԱՄՆ նախկին դեսպան Էրիկ Էդելմանը կարծում է, որ «ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություններում լուրջ ճգնաժամ է սպասվում», որը «չի բարելավի առաջիկայում»:
Թուրքական խորհրդարանի նախկին անդամ, ժողովրդավարության պաշտպանության հիմնադրամի վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Այքան Էրդեմիրը NBC news-ին ասել է, որ վերջին իրադարձությունները «տրանսատլանտյան դաշինքից եւ Արեւելքի արժեքների եւ երկրների ավտորիտար դաշինքի նկատմամբ» Թուրքիայի կողմնորոշման մեջ զգալի առաջընթացի խորհրդանիշ են:
C-400-ը միակ խնդիրը չէ, որը սեպ է խրում ՆԱՏՕ-ի երկու դաշնակիցների միջեւ:
Էրդողանը ԱՄՆ-ի կոնֆլիկտի մեջ է հետ 2016 թվականի պետական հեղաշրջման փորձից հետո այլախոհության ճնշման պատճառով, Իրանի եւ Վենեսուելայի դեմ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների եւ ԻՊ դեմ պայքարող Սիրիայի քրդական ուժերի աջակցության պատճառով:
Մուսուլմանական աշխարհում եւ Մերձավոր Արեւելքում երբեմնի կենսականորեն կարեւոր ժողովրդավարական դաշնակից Թուրքիան դադարում է հուսալի դաշնակից լինել:

Решение Турции игнорировать предупреждения Вашингтона и купить российские системы  С-400 может сигнализировать о постоянном расколе в ее союзе с США и проверить готовность президента США Дональда Трампа наказать Анкару санкциями, сообщает NBC News.
Турция получила первые компоненты российских С-400 в  минувшие пятницу. Вашингтон предупредил, что Турция не может иметь  одновременно С-400 и американские истребители  F-35, поскольку США считают, что российская система представляет угрозу для истребителей-невидимок.
Турция сталкивается с риском санкций США и исключения из программы по созданию F-35.
Западные чиновники опасаются, что российские инженеры, устанавливающие систему С-400, могут шпионить за истребителями американского производства, которые вылетают с американской авиабазы Инджирлик в Турции, но они также рассматривают проект как попытку Москвы подорвать трансатлантический альянс, говорится в статье.
Бывший посол США в Турции Эрик Эдельман считает, что «в отношениях между США и Турцией впереди  серьезный кризис», который «не улучшится в ближайшее время».
Айкан Эрдемир, бывший член парламента Турции, а ныне старший научный сотрудник аналитического центра Фонда защиты демократий, сказал NBC news, что последние события являются символом значительного сдвига в ориентации Турции «от трансатлантического альянса и его ценностей к Востоку и авторитарному блоку стран».
С-400 - не единственная проблема, которая вбивает клин между двумя союзниками по НАТО.
Эрдоган вступил в конфликт с Соединенными Штатами из-за его подавления инакомыслия после попытки государственного переворота 2016 года, санкций США в отношении Ирана и Венесуэлы и поддержки сирийских курдских сил, борющихся против «Исламского государства», говорится в статье.
Когда-то являвшаяся жизненно важным демократическим союзником в мусульманском мире и на Ближнем Востоке, Турция перестает быть надежным союзником.