Երկիրը ժողովրդավարական ուղով առաջ տանելը հսկայական մարտահրավեր է, եւ Հայաստանն այն հաջողությամբ հաղթահարում է, «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ զրույցում ասաց հայկական արմատներ ունեցող Միացյալ Նահանգների կոնգրեսական Ջեքի Կանչելյան Սփիրը:
Նրա խոսքով, Կոնգրեսի կողմից իր առաջարկով Հայաստանին հավելյալ 40 միլիոն դոլարի ամերիկյան օգնություն հատկացնելու օրենսդրական փոփոխության ընդունումը կարեւոր քայլ էր. «Մենք փաստացի պարգեւատրում ենք Հայաստանին երկրում ժողովրդավարության զարգացմանն ուղղված այդ հսկայական թռիչքի համար: Հույս ունեմ սա ընդամենը սկիզբն է շատ ջերմ եւ ամուր հարաբերությունների»:
Ջեքի Կանչելյան Սփիրի խոսքով, «Թավշյա հեղափոխությունը» ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների վրա հիմնված հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդման նոր հեռանկարներ բացեց: Վաշինգտոնում գիտակցում են Հայաստանի դժվարությունները, ավելացնում է կոնգրեսականը.
«Կարծում եմ, երկիրը բառացիորեն մեկ գիշերվա ընթացքում բռնատիրական իշխանությունից շատ ավելի ժողովրդավար դարձնելը հսկայական մարտահրավեր է: Ուստի, վարչապետ Փաշինյանի նկատմամբ ես հսկայական հարգանք եմ տածում»:
Կոնգրեսի հայ-ամերիկյան բարեկամության հանձնախմբի շրջանակներում Ջեքի Կանչելյան Սփիրն այս շաբաթ ակնկալում է փոխգործակցության հեռանկարները քննարկել նաեւ Վաշինգտոն ժամանած Հայաստանի խորհրդարանի պատվիրակության հետ՝ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ.
«Ես ցանկանում եմ լսել նրանից, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում, որոնք են հիմնական մարտահրավերները եւ հաղթանակները, որպեսզի մենք էլ մեր հերթին դրանց մասին տեղեկացնենք բոլորին այստեղ Վաշինգտոնում»:

Democratizing a country is a tremendous challenge, and Armenia is successfully overcoming this challenge. Jackie Kanchelian Speier, US congresswoman with Armenian roots, noted about this speaking to the Voice of America Armenian Service
In Speier’s words, the Congress’ adoption of the law amendment—with her proposal—to allocating additional $40mn US assistance to Armenia was an important step. As per the congresswoman, they are actually rewarding Armenia for this massive flight aimed at developing democracy in the country, and she expressed the hope that this is just the beginning of very warm and strong relations.
According to Speier, last year’s velvet revolution in Armenia has opened new prospects for strengthening Armenian-American relations, but Washington is aware of the difficulties which Armenia still faces.
Within the framework of the Congressional Armenian Caucus, Speier expects this week to discuss the prospects for cooperation also with the Armenian parliament delegation that has arrived in Washington, D.C., and led by National Assembly speaker Ararat Mirzoyan.
Jackie Speier added that she wants to hear from them what is happening in Armenia and what are the main challenges and successes so that they, in turn, will inform them to everyone in Washington.