Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ հաստատվել են ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման միջգերատեսչական հանձնախմբի ստեղծումը, հանձնախմբի անհատական կազմը եւ գործունեության կարգը:
Որոշման համաձայն՝ Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման նպատակով Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի ղեկավարության ներքո ստեղծվում է Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնախումբ, որի անդամներն են Կառավարության անդամները (բացառությամբ ՀՀ վարչապետի եւ փոխվարչապետերի), ԱԱԾ տնօրենը, Ոստիկանության պետը, ԶՈւ ԳՇ պետը, ՊԵԿ նախագահը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահները, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը, ՊՎԾ պետը, ԿԲ նախագահը, ԳԱԱ նախագահը, ՀՀ ԱԽ գրասենյակի ներկայացուցիչը (հանձնախմբի քարտուղար)։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին հանձնարարվել է Ազգային անվտանգության ռազմավարության նախագիծը մեկ տարվա ընթացքում ներկայացնել Անվտանգության խորհրդի հավանությանը՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ ներկայացնելու համար:

Решением премьер-министра Армении Никола Пашиняна создана Межведомственная комиссия по разработке Стратегии национальной безопасности, утверждены состав и порядок ее деятельности.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, согласно решению, с целью разработки Стратегии национальной безопасности под руководством секретаря Совета безопасности создается Межведомственная комиссия, координирующая работы по разработке стратегии, членами которой являются члены Правительства (за исключением премьер-министра и его заместителей), директор Службы национальной безопасности, начальник Полиции, руководитель Генштаба ВС, председатель Комитета государственных доходов, председатели постоянных комиссий парламента по внешним связям, обороне и безопасности, глава Администрации президента, начальник Государственной контрольной службы, председатель Центрального банка, президент Национальной академии наук, представитель офиса Совбеза Армении (секретарь комиссии).
Секретарю СБ поручено в течение года представить проект Стратегии национальной безопасности на одобрение Совета безопасности, для представления в аппарат премьер-министра Армении.