Diplomatic World եվրոպական հեղինակավոր ամսագրի ընթացիկ 60-րդ համարում հրապարակվել է Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի՝ Armenia… Where Europe Ends or rather Starts (Հայաստան...Ուր վերջանում, կամ ավելի ճիշտ՝ սկսվում է Եվրոպան) խորագրով հոդվածը:
Հոդվածում դեսպան Մարգարյանը հակիրճ ներկայացրել է Հայաստանի՝ առաջին քրիստոնյա պետության բազմադարյա պատմությունը, հարուստ ազգային մշակույթը, գեղատեսիլ բնաշխարհը:
ՀՀ դեսպանը պատմել է նաև մեր երկրի ներքաղաքական, հասարակական, մշակութային կյանքի վերջին զարգացումների և հեռանկարների մասին, ներկայացրել Հայաստանի տնտեսական առաջնայնությունները, տնտեսության ավանդական և նոր բնագավառները, գործարար միջավայրի և ներդրումային դաշտի հնարավորություններն, ինչպես նաև զբոսաշրջային գրավչությունը:
Դեսպանը համառոտ անդրադարձել է նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններին, մասնավորապես՝ Եվրոպական Միության հետ հարաբերություններին և համագործակցության հեռանկարներին:

The article “Armenia…Where Europe Ends or Rather Starts…” by Ambassador of the Republic of Armenia to the Kingdom of Belgium Tatoul Markarian has been published in the 60th volume of Europe’s prestigious Diplomatic World magazine.
In his article, Ambassador Markarian briefly presents the centuries-old history, rich national culture and beautiful nature of Armenia, the first Christian nation.
The Ambassador also talks about the latest developments of and prospects for the domestic political, public and cultural life in the country and presents Armenia’s economic priorities, the conventional and new fields of economy, the opportunities for the business climate and investments, as well as tourism attractiveness.
Markarian also briefly touches upon the main directions of Armenia’s foreign policy, particularly Armenia’s relations with the European Union and the prospects for cooperation.