Իրանը եւ Հայաստանը, ըստ ամենայնի, առեւտրում կանցնեն ազգային արժույթի օգտագործմանը: Այս մասին հայտարարել է Իրան-Հայաստան համատեղ առեւտրային պալատի նախագահ Էրվիկ Յարիջանյանը, հաղորդում է Mehr-ը:
«Մենք անհրաժեշտ միջոցներ ենք ձեռնարկում երկու երկրների ամուր արժույթով բիզնես վարելու համար, այսինքն րիալներով եւ դրամով, որպեսզի ֆինանսավարկային կազմակերպության ստեղծման մասին առաջարկը, որը դուրս է գալիս բանկային կանոնների շրջանակներից, ներկայացվի Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը», - նշել է նա:
Նրա խոսքով Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ կայացած վերջին հանդիպման ընթացքում վերջինս ասել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Իրանի հետ հարաբերություններին եւ մտադիր է ավելացնել երկու երկրների միջեւ փոխադարձ ներդրումները:
Խոսելով Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու մասին՝ նա նշել է, որ այդ գոտին դեռեւս ակտիվացաված չէ:
«Այդ գոտու ակտիվացմանը զուգընթաց իրանական սահմանների մոտ  գործարանները եւ սպասարկման համակարգերը միացնել ԵՏՄ համակարգին»:
Յարիջանյանը հաղորդել է, որ համաձայնեցումից հետո հաջորդ ամիս Հայաստան կուղեւորվի 100 անձից կազմված  իրանական առեւտրատնտեսական պատվիրակությունը:
Նա նաեւ նշել է, որ երկու երկրների առեւտրի ընդհանուր ծավալը կազմում է 300 մլն դոլար: «Էներգետիկան Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության հիմնական ոլորտն է»:

Iran, Armenia ‘likely’ to exchange trade with local currencies Iran and Armenia are likely to exchange trade with local currencies, said Chairman of Iran-Armenia Joint Chamber of Commerce Hervik Yarijanian.
“We are following up necessary measures to do business with hard currencies of the two countries i.e. rials and drams, so that proposal of setting up a finance and credit institution beyond banking rules has been submitted to the Islamic Republic of Iran,” Mehr reported quoting the chairman.
According to him, during the recent meeting with Armenian President Armen Sarkissian, the latter said that Armenia attaches great importance to the relations with Iran and intends to increase mutual investments between the two countries.
Turning to Mogri Free Economic Zone, he added, “this Zone has not yet been activated. With the activation of this Zone in the vicinity of Iranian borders, we can connect factories and service systems to the Eurasian Economic Union (EEU) system.”
Yarijanian noted with the coordination made, a 100-member Iranian trade and economic delegation will be dispatched to Armenia next month.
He put the total trade volume of the two countries at $300 million and added, “energy is the major field of cooperation between Iran and Armenia.”