Դեռ 2008-ին Կառավարությունը գիտնականներին խնդրել էր պարզել, թե որքան ջուր հնարավոր կլինի օգտագործել հանրապետության արտեզյան ավազաններից:
Ազգային ժողովում «Սեւանա լճի խնդիրները եւ դրանց լուծման ուղիները» աշխատանքային բանավեճի ընթացքում, որը նախաձեռնել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, այս մասին ասաց բնապահպան Կարինե Դանիելյանը:
Ընդ որում նա նշեց, որ  ըստ ուսումնասիրությունների, Հայաստանում մի փոքր ավելի շատ են օգտագործում  արտեզյան ավազանների ռեսուրսները, քան կարելի է եւ դրանց հետագա օգտագործումը հարկավոր է  ոչ թե ավելացնել, ինչի մասին պնդում են ոմանք, այլ նվազեցնել:
«Արդյունքում, ի՞նչ որոշեց Կառավարությունը: Ճիշտ է՝ թույլատրել եւ  ընդլայնել ձկների բազմացման ֆերմաների գործունեությունը՝ եռակի ինտենսիվությամբ ջրի հետագա օգտագործմամբ», - դժգոհեց Դանիելյանը:
Բնապահպանը նշեց, որ սա պետության վերաբերմունքի վառ օրինակ  է գիտնականների գործունեության եւ նրանց աշխատանքի արդյունքների նկատմամբ:

Back in 2008, the government had asked scientists to find out how much water would be needed to use from the artesian basins of Armenia.
This is what environmentalist Karine Danielyan said during a working debate entitled “Issues of Lake Sevan and the Paths for Solutions” and organized by the Prosperous Armenia Party.
Moreover, she stated that studies show that Armenia uses the resources of artesian basins a little more than can be used and that the country should use fewer resources.
The environmentalist stated that this serves as a brilliant example of the government’s attitude towards scientists’ activities and the outcomes of their work.