ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել Սաուդյան Արաբիային եւ Արաբական Միացյալ Էմիրություններին զենքի վաճառքն արգելող բանաձեւին։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է վետո դնել, տեղեկացնում է CNBC-ն։
Սենատը հավանություն էր տվել 22 բանաձեւերի, որոնք չէին պաշտպանում Թրամփի պլանը՝ միլիարդավոր դոլարների զենքի վաճառքի մասին։ Այդ բանաձեւերից մոտ մեկ ամիս հետո Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց 22-ից երեքը. երկուսը ձայների 238-190 եւ երրորդը՝ 237-190 հարաբերակցությամբ։
Այդ երեք բանաձեւերը արգելում են գերճշգրիտ զինամթերք եւ Raytheon Co-ի հարակից սարքավորումներ վաճառել երկու երկրներին։
Կոնգրեսի շատ անդամներ, այդ թվում եւ որոշ հանրապետականներ, ինչպես նաեւ դեմոկրատներ, հիասթափված են այն բանից, ինչը համարում են Թրամփի հակվածություն Սաուդյան Արաբիայի հանդեպ։
Նշված բանաձեւերի հավանությունը Սենատի կողմից  հազվադեպ դեպքերից էր, երբ հանրապետականների կողմից գլխավորվող պալատը դեմ է հանդես եկել նախագահի արտաքին քաղաքականությանը։
Օրենսդիրները ցանկանում են, որպեսզի Վաշինգտոնը մղի Էր Ռիադին՝ բարելավելու մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը եւ անի ավելին, խուսափելու համար Եմենում քաղաքացիական բնակչության զոհերից։
Հիասթափությունը խորացել է անցած տարի Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսությունում սաուդցի լրագրող, Washington Post-ի մեկնաբան Ջամալ Խոշագջիի սպանությունից հետո։
«Ես կարծում եմ, որ սա ազդանշանն է այն բանի, որ մեր արժեքները պետք է որոշեն մեր արտաքին քաղաքականությունը»,- ասել է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ, դեմոկրատ կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելը։
Թրամփը ցանկանում է սերտ կապեր պահպանել Էր Ռիադի հետ՝ նրան Մերձավոր Արեւելքում կարեւոր գործընկեր եւ Իրանի ազդեցության դեմ հակակշիռ համարելով։
Մայիսին Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է շրջանցել Կոնգրեսում ռազմական գործարքների դիտարկումը՝ վկայակոչելով արտակարգ իրավիճակը Իրանի կողմից «սպառնալիքների» հետ կապված։

The US House of Representatives supported resolutions blocking the sale of precision-guided munitions to Saudi Arabia and the UAE.
President Donald Trump promised to impose a veto, CNBC reported
Earlier, the Senate supported 22 resolutions disapproving of Trump’s plan for billions of dollars in weapons sales despite Congress’ objections, the House passed three of the 22, two on a vote of 238-190 and the third by a 237-190 margin.
“The three resolutions would block the sale of Raytheon Co precision-guided munitions and related equipment to the two countries. The House’s Democratic leaders opted to take up those three before the others because the PGMs could be delivered quickly, aides said. Some lawmakers also suspect that the PGMs have been used against civilians in Yemen’s civil war,” the source said.
Senate support for these resolutions was one of the few instances when a Republican-led chamber opposed the president’s foreign policy.
Lawmakers want Washington to push Riyadh to improve the human rights situation and do more to avoid civilian casualties in the war in Yemen.
Frustration grew after the murder of Saudi journalist and Washington Post columnist Jamal Khashoggi, a U.S. resident.
“This is a strong message, I think, that our values must guide our foreign policy,” said Representative Eliot Engel, the Democratic chairman of the House Foreign Affairs Committee, urging support for the resolutions before the vote.
Trump wants to maintain close ties with Riyadh, considering it to be an important partner in the Middle East and a counterweight to Iran’s influence.
Trump announced in May that he intends to bypass the consideration of military deals in Congress, citing an emergency in connection with the ‘threats’ from Iran.