Հայաստանն այսօր ունի վառելափայտի խնդիր: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 18-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, նախորդ տարվանից քննարկում են վառելափայտին այլընտրանքային վառելիքի արտադրության հարցը, խոսքը վերաբերում է պելետներին ու բրիկետներին:
«Պայմանավորվել ենք, որ Շրջակա միջավայրի նախարարությունն այս հարցում «փրոջեքթ-մենեջերի» դերակատարում կվերցնի, որպեսզի այս արտադրությունը կարողանանք Հայաստանում զարգացնել: Ես ուզում եմ ասել՝ երբ մենք խոսում ենք բրիկետ-պելետների մասին, հանկարծ չհասկացվի, որ մենք, այսպես ասած, երրորդ երկրներին հատուկ արտադրության ինչ-որ ճյուղ ենք ուզում զարգացնել»,- ասաց նա եւ օրինակ բերեց, որ Իտալիայում բազմաթիվ բնակարաններ ջեռուցվում են պելետների միջոցով:
Փաշինյանը նշեց, որ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ խոսել են նաեւ այլընտրանքային էներգետիկայի զարգացման ճյուղի վերաբերյալ, երբ, օրինակ, ջրերի տաքացման այլընտրանքային միջոցներ կան. «Մենք պայմանավորվել ենք, որ այս ուղղությունը նույնպես պետք է զարգացնենք, ունե՞ք ասելու ինչ-որ բան»,- հարցրեց վարչապետը, ինչին ի պատասխան Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ սա Հայաստանում դինամիկ զարգացող ուղղություններից մեկն է:
«Արեւային էներգիայի օգտագործումը, որպես այլընտրանքային էներգիայի աղբյուր, խիստ տարածում է գտնում մեր գյուղերում»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ շատ գյուղերում կարելի է տեսնել, որ տանիքներին ավելանում են արեւային պանելները:

Armenia has a problem with fuelwood. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan declared during the government session today.
According to him, the government has been considering the production of fuel that will be an alternative to fuelwood for the past year, and this refers to pellets and briquettes.
“We have agreed that the Ministry of Environment will assume the role of a “project manager” in regard to this issue so that we can enhance production of fuel in Armenia. What I want to say is that when we talk about pellets and briquettes, we don’t mean the development of a certain branch of production that is characteristic of third countries,” he said and brought up the example of heating in many homes in Italy through pellets.
Pashinyan stated that he and Minister of Territorial Administration and Infrastructures of Armenia Suren Papikyan about the development of alternative energy. “The use of solar energy is very common in villages as a source of alternative energy,” Papikyan said, adding that he has seen solar panels on the roofs of many homes.