Սահմանադրական դատարանն այսօր՝ հուլիսի 18–ին որոշում է կայացրել կասեցնել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործերի վարույթները։ Այս մասին NEWS.am–ը տեղեկացավ Սահմանադրական դատարանից։
Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ:

The Constitutional Court of Armenia rendered today a decision to suspend proceedings of the cases for determining compliance of Article 300.1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia with the Constitution, based on the applications of the Yerevan court of general jurisdiction and Robert Kocharyan, as reported the Constitutional Court.
The Constitutional Court has rendered a decision to apply to the European Court of Human Rights and the Venice Commission for the purpose of receiving an advisory opinion on the cases “On determining compliance of Article 300.1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia with the Constitution, based on the applications of the Yerevan court of general jurisdiction and Robert Kocharyan” and to suspend the proceedings of the mentioned cases until receipt of responses, on the ground of point 5 of part 1 of Article 56 of the Constitutional Law “On the Constitutional Court”.