Ռուսական արտաքին քաղաքականության մեջ էներգակիրները մշտապես կարեւոր դեր են խաղացել եւ ոչ միայն Հայաստանի հետ հարաբերություններում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ գազի գնի հարցը բարձրացվել է նաեւ նախկին իշխանությունների օրոք, սակայն այն չի ազդում հայ-ռուսական հարաբերությունների ռազմավարական բնույթի վրա:
«Հասկանալի է, որ կան խնդիրներ: Նախորդ իշխանությունների հետ որոշակի ավանդույթներ, կապեր են հաստատվել: Սակայն պետք չէ մտածել, թե Սերժ Սարգսյանը խնդիրներ չուներ Պուտինի հետ հարաբերություններում, այդ ձեւաչափն արդեն գոյություն ունի առնվազն 10 տարի՝ հաշվի առնելով, որ Սարգսյանը մինչ պետության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնելը բարձր պաշտոններ էր զբաղեցնում եւ շփումները հարթելու հնարավորություն ուներ: Այդ ամենի արդյունքում Երեւանի եւ Մոսկվայի միջեւ հարաբերությունների որոշակի մոդուս է ձեւավորվել: Իսկ այժմ ամեն ինչ ստիպված ենք նորից սկսել՝ սխալներ գործելով: Սակայն այդ ամենը տակտիկական բնույթ է կրում: Ռազմավարապես ոչինչ չի փոխվել, եւ՛ Ռուսասանը, եւ՛ Հայաստանը հարաբերությունները զարգացնելու կամք ունեն, եւ ընդհանուր հայտարարի հասնելու դեպքում կարելի է լուծել այդ հարցերը»,- ընդգծել է Իսկանդարյանը:
Փորձագետը նշել է, որ նոր մարդկանց՝ իշխանության գալու պայմաններում ոչ միայն անձերի եւ էլիտայի, այլ նաեւ ինստիտուտների ծանոթության խնդիրներ են առաջացել, ընդ որում՝ համակարգային մակարդակով, եւ միշտ չէ, որ հնարավոր է լինում ամեն ինչ իր տեղը գցել:
Հիշեցնենք, որ գազի գնի շուրջ ՀՀ իշխանությունների՝ ամիսներ շարունակվող բանակցությունները մինչ այժմ հաջողությամբ չեն պսակվել:

Power generators have always played a major role in Russia’s foreign policy, and not just in terms of the relations with Armenia. This is what Director of the Caucasus Institute, political scientist Alexander Iskandaryan told Armenian News-NEWS.am.
According to him, the issue of the natural gas price would also be raised during the term of the former authorities, but this has no impact on the strategic nature of Armenian-Russian relations.
“It’s clear that there are problems. Russia had certain contacts and traditions with the former authorities, but one shouldn’t think that Serzh Sargsyan didn’t have problems in his relations with Putin. Now Armenia has to start from scratch by making mistakes, but this is tactical. Strategically speaking, nothing has changed. Both Russia and Armenia have the will to enhance their relations and will be able to solve their problems, if they come to terms,” Iskandaryan emphasized.
The analyst noted that the change of power has caused problems in terms of not only people and elites, but also institutions.