Վրաստանի հանրային ռեեստրի գործակալությունը բավարարել է գործարար Քիբար Խալվաշիի փաստաբանի հայցը վրացական «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի վերաձեւավորման մասին, հաղորդում է «Սպուտինիկ Գրուզիա»-ն:
ՄԻԵԴ-ն անթույլատրելի էր ճանաչել «Ռուսթավի 2»-ի եւ դրա սեփականատերերի փաստաբանների բոլոր պահանջները վրացական դատական վարույթի նկատմամբ: Նրանք բողոք էին ներկայացրել ՄԻԵԴ այն բանից հետո, երբ 2017թ. մարտին Վրաստանի Գերագույն դատարանն ուժի մեջ էր թողել նախկին սեփականատեր Քիբար Խալվաշիին ու նրա «Պանորամա» ընկերությանը հեռուստաընկերության փոխանցման մասին երկու ստորին ատյանների որոշումները:
«Ռուսթավի 2»-ի սեփականատերերի փոփոխման մասին որոշումն ընդունվել է համապատասխան հայցի ստացումից 2 ժամ անց:
Այժմ հեռուստաալիքի 60%-ը ձեւավորված է Խալվաշիի, իսկ 40%-ը՝ նրա «Պանորամա» ընկերության անունով:
Մինչ այժմ հեռուստաընկերության մասնաբաժինները բաշխվել են հետեւյալ կերպ՝ «Սակարթվելով հեռուսաընկերություն» (51%), Լեւան Քարամանիշվիլի (22%), Գեորգի Քարամանիշվիլի (18%), Նինո Նիժարաձե (9%):
Ընդ որում, գործադիր տնօրենի պաշտոնում մնում է Նիկա Գվարամիան: Ավելի վաղ Խալվաշին ասել է, որ աշխատանքը կպահպանեն հեռուստաալիքի բոլոր աշխատակիցները, բացի Գվարամիայից;
Ավելի վաղ Գվարամիան հայտարարել էր, որ հեռուստաալիքը դեռեւս չի կարող փոխանցվել Խալվաշիին: Ստրասբուրգի դատարանը դադարեցրել է Խալվաշիին հեռուստաալիքի փոխանցումը 2017թ. մարտին:
Վրաստանի արդարադատության նախարար Թեի Ցուլուկիանիի խոսքով՝ ՄԻԵԴ-ի որոշումը կարող է բողոքարկվել Մեծ պալատում: Դրա համար 3 ամիս կա:
Իսկ ինչ վերաբերում է իր պաշտոնին՝ Գվարամիան ասել է, որ իրեն դժվար է ազատել աշխատանքից: Նրա աշխատանքային պայմանագիրը ձեւակերպվել է մինչեւ 2020թ. դեկտեմբերի 31-ը, եւ այդ հարցով վեճեր հնարավոր չեն:
«Կարծում եմ՝ իմ գործունեությանը հնարավոր չէ արտաքին միջամտություն, ես չեմ պատրաստվում զիջել: Ինձ համար դա կյանքի եւ մահվան հարց է»,- ասել է Գվարամիան:
Միեւնույն ժամանակ, Խալվաշիի փաստաբանն արդեն հայց է ներկայացրել արագացված կարգով հեռուստաալիքի ղեկավարի փոփոխության մասին:

Агентство публичного реестра Грузии удовлетворило заявку адвоката бизнесмена Кибара Халваши о переоформлении рейтингового грузинского телеканала «Рустави 2», передает «Sputnik-Грузия».
ЕСПЧ признал недопустимыми все претензии юристов телекомпании «Рустави 2» и ее владельцев к грузинскому судопроизводству. Они пожаловались в ЕСПЧ после того, как Верховный суд Грузии в марте 2017 года оставил в силе решения судов двух нижестоящих инстанций о передаче телекомпании ее бывшему владельцу Кибару Халваши и его компании «Панорама».
Решение о смене владельцев «Рустави 2» Агентство публичного реестра Грузии приняло в течение двух часов после получения соответствующей заявки. Теперь 60% телеканала оформлено на Халваши, а на компанию «Панорама» - 40%.
До сих пор доли телекомпании были распределены следующим образом: «Телекомпании Сакартвело» (51%), Леван Караманишвили (22%), Георгий Караманишвили (18%), Нино Нижарадзе (9%).
Между тем, гендиректором «Рустави 2» остается Ника Гварамия. Ранее Халваши сказал, что работу сохранят все сотрудники телеканала, помимо Гварамия.
Несколькими часами ранее Гварамия заявил, что телеканал пока не может быть передан Халваши, несмотря на то, что ЕСПЧ упразднил механизм приостановки исполнения решения Верховного суда Грузии. Страсбургский суд приостановил передачу «Рустави 2» Халваши в марте 2017 года, на время рассмотрения дела.
Заключение ЕСПЧ, по словам министра юстиции Грузии Теи Цулукиани, может быть обжаловано в его Большой палате. На это есть три месяца.
Касательно своей должности Гварамия сказал, что его будет сложно уволить. Трудовой контракт оформлен до 31 декабря 2020 года, и споры по этому документу в грузинских судах невозможны. По его словам, в контракте есть оговорка о Лондонском международном арбитражном суде. «Этот контакт был заключен именно для того, чтобы я вообще не был зависим ни от каких основателей, в том числе ни от действующих, ни от новых», - сказал Гварамия.
«Я считаю, что тот факт, что вмешиваться в мою деятельность извне невозможно, и является главным гарантом силы и независимости этой компании, и я не собираюсь уступать это. Для меня это является вопросом жизни и смерти», - отметил Гварамия.
Между тем, адвокат Халваши Паата Салия уже внес заявку о смене руководителя «Рустави 2» в ускоренном порядке.