Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության կողմից այսօր՝ հուլիսի 18-ին, կազմակերպվել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Մեծ Մուֆթի Ահմադ Բադր ալ-Դին Հասունի (Ahmad Badr Al Din Hasoun) գլխավորած պատվիրակության այցելությունը Հալեպում տեղակայված հայկական հումանիտար առաքելության խմբի կենտրոն: NEWS.am-ին ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում Մեծ Մուֆթի Ահմադ Բադր ալ-Դին Հասունը խոսեց սիրիահայ համայնքի առանձնահատուկ դերի մասին՝ նշելով, որ հայերը եղել են եւ միշտ կմնան սիրիական հասարակության անբաժանելի մասը: Ահմադ Բադր ալ-Դին Հասունն անդրադարձ կատարեց Սիրիայի մշակույթի, գիտության եւ կրթության ոլորտներում հայերի ունեցած մեծ ավանդին, շեշտելով այն հանգամանքը, որ Ցեղասպանությունից փրկված հայերը ոչ միայն փրկության ափ գտան Սիրիայում, այլեւ, որպես նշան մեծ երախտագիտության, ամբողջությամբ լծվեցին Սիրիայի շենացման եւ բարգավաճման գործին` բարեկամության կամուրջներ կառուցելով երկու եղբայրական երկրների` Սիրիայի եւ Հայաստանի միջեւ:
ՀՀ հումանիտար առաքելության խմբի գործունեության կապակցությամբ Սիրիայի Մեծ Մուֆթին Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին եւ ժողովրդին փոխանցեց սիրիական իշխանությունների երախտագիտությունն ու շնորհակալական խոսքը, միաժամանակ շեշտելով, որ խմբի մարդասիրական աշխատանքները թե՛ առողջապահության, եւ թե՛ հումանիտար ականազերծման ոլորտներում արժանացել են Սիրիայի ժողովրդի մեծ համակրանքին եւ բարձր գնահատականին:
Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն իր հերթին նշեց, որ սիրիական ճգնաժամի ողջ ընթացքում Դամասկոսում եւ Հալեպում գործող Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություններն աշխատել են ամբողջական ծավալով` Սիրիայի ժողովրդի հետ հավասարաչափ կիսելով պատերազմի ողջ զրկանքներն ու դառնությունները: Հայաստանի կառավարության եւ ժողովրդի անունից մարդասիրական օգնություններ են ուղարկվել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին` ինչն առաջին հերթին դիտարկել է որպես բարոյական պարտքի դրսեւորում:
Շնորհակալություն հայտնելով Մեծ Մուֆթի Ահմադ Բադր ալ-Դին Հասունին կենտրոն այցելության, ինչպես նաեւ բարձր գնահատականի եւ վստահության համար, ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում հումանիտար առաքելության խմբի ներկայացուցիչ Արկադի Տոնոյանն նշեց, որ մեր հայրենակիցների նկատմամբ ցուցաբերված մեծ մարդասիրությունը չի մոռացվել համասփյուռ հայ ժողովրդի կողմից եւ խմբի գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետության աջակցությունն է պատերազմական Սիրիային` միտված Սիրիայում բնակվող ժողովրդի հոգսերի մեղմացմանն ու կարիքավոր քաղաքացիներին բժշկական անվճար ծառայությունների տրամադրմանը:
Պատվիրակության անդամներն այցելեցին խմբի կեցավայր, շփվեցին հայ մասնագետների հետ եւ իրենց գոհունակությունը հայտնեցին մարդասիրական առաքելության խմբի ներկայացուցիչներին:

The Consulate General of Armenia in Aleppo organized today the visit of the delegation led by Grand Mufti Ahmad Badr Al Din Hasoun of the Syrian Arab Republic to the headquarters of the Armenian humanitarian mission in Aleppo. As reported the news service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, during the meeting, Grand Mufti Ahmad Badr Al Din Hasoun talked about the special role of the Armenian community of Syria and stated that Armenians have been and will always be an integral part of the Syrian society. He also touched upon the great contributions that Armenians have made to culture, science and education in Syria.
In regard to the activities of the Armenian humanitarian mission, the Grand Mufti of Syria transmitted to the authorities and people of the Republic of Armenia the gratitude of the Syrian authorities and stressed that the Syrian people are highly sympathetic with and highly appreciate the humanitarian efforts of the mission in the healthcare sector and in the field of humanitarian demining.
In his turn, the Consul General stated that the diplomatic missions of Armenia operating in Damascus and Aleppo have worked in full throughout the Syrian crisis and that Armenia has sent humanitarian aid to the friendly Syrians, viewing it as first and foremost a manifestation of moral duty.
Expressing gratitude to the Grand Mufti for his visit to the headquarters and for the high appreciation and confidence, representative of the humanitarian mission to the Consulate General of Armenia Arkady Tonoyan stated that all Armenians around the world always remember the great humanitarianism of the Syrians towards Armenians and that the activities of the humanitarian mission are Armenia’s support to Syria, which is in a war.