«Հյուսիսային քամի» ավիաընկերության ուղեւորատար ինքնաթիռում մայրաքաղաքի «Շերեմետեւո» օդանավակայանում ծուխն առաջ է եկել հիդրավլիկ հեղուկի եւ յուղի  գոլորշիների՝ օդորակման համակարգում հայտնվելու պատճառով, տեղեկացնում է «306» հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով ՌԴ ՔԿ եզրահանգումներին։ Նշվում է, որ այրվելու եւ հրդեհի հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Ինքնաթիռը չի վնասվել։
Ինչպես ասել է չվերթի ուղեւորներից մեկը, սրահում իսկապես ծուխ է եղել, ինչից հետո մարդիկ սկսել են խուճապի մատնվել եւ գոռալ։ «Թռչում էինք Երեւան։ Ինքնաթիռն սկսեց թափ հավաքել։ Հանկարծ սրահում ծուխ առաջացավ։ Խիտ ծուխ էր։ Բոլորը խուճապահար եղան, սկսեցին գոռալ, բղավել։ Կեցցե օդաչուն, արագ կողմնորոշվեց, ժամանակին կանգնեցրեց ինքնաթիռը»,- ասել է երիտասարդը՝ հիշելով միջադեպի առաջին պահերը։
Մոսկվա-Երեւան ինքնաթիռի միջադեպը տեղի է ունեցել անցած գիշեր։ Ինքնաթիռի ուղեւորների սրահում հենց թռիչքուղում ծուխ է առաջացել։ Դրա հետեւանքով թռիչքը կանգնեցվել է, իսկ ուղեւորներին տարհանել են փչովի տրապով։ Հրդեհ չի եղել։ Արտակարգ իրադրության պահին ինքնաթիռում 173 ուղեւոր կար եւ անձնակազմի վեց անդամ։  Միջադեպի հետեւանքով տուժել է 8 մարդ։ Ուղեւորներին տարհանումից հետո տարել են F տերմինալ, եւ որոշ ժամանակ անց նրանք կարողացել են թռչել Հայաստանի մայրաքաղաք մեկ այլ ինքնաթիռով, բայց 28 մարդ հրաժարվել է թռչել պահուստային ինքնաթիռով։

The smoke that spread on board the Nordwind Airlines passenger plane at Moscow’s Sheremetyevo airport was caused by the presence of hydraulic fluid and oil vapors in the air conditioning system of this aircraft, 306 television reported, citing the Investigative Committee of Russia.
No traces of burns and fire were detected on board this plane, which was not damaged.
A passenger of this aircraft—which was about to fly from the Russian capital city to the Armenian capital city of Yerevan—said there was smoke in the cabin, after which the passengers began to panic and shout.
“[But] kudos to the pilot!” the young man added, in particular. “He quickly decided, [and] stopped the plane in time.”
At the time of this emergency, there were 173 passengers and six crew members on board.
Eight people were injured.
Once the passengers were evacuated from this plane, they were taken to another terminal, and sometime thereafter, they were able to fly to Yerevan on board another aircraft. But 28 passengers refused to fly on board this alternate plane.