Մեծ Բրիտանիայի Լեյբորիստական կուսակցության ղեկավար Ջերեմի Քորբինը մեղադրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Իրանի կողմից Հորմուզի նեղուցում բրիտանական լցանավի կալանման մեջ, տեղեկացնում է Daily Mail-ը։
Ըստ Քորբինի, ստեղծված իրավիճակում պետք է մեղադրել Թրամփին անցած տարի Իրանի հետ միջուկային ծրագրից դուրս գալու որոշման համար։
«Նախագահ Թրամփի որոշումը՝ խզել Իրանի հետ գործարքը, հանգեցրել է լիամասշտաբ կոնֆլիկտի ռիսկի... Լարվածությունը չեզոքացնելու եւ ծոցում պատերազմի սպառնալիքը լիցքաթափելու համար կենսականորեն անհրաժեշտ է վերականգնել պայմանագիրը միջուկային գործարքի մասին ՄԱԿ միջնորդությամբ»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտարարել էր Հորմուզի նեղուցում ուրբաթ գիշեր Stena Impero բրիտանական լցանավի կալանման մասին։ Իրանական ԶԼՄ-ների համաձայն՝ բրիտանական լցանավի կալանման պատճառը դրա բախումն էր ձկնորսական նավի հետ։
Ինչպես նշվում է ԻՀՊԿ հայտարարությունում, բրիտանական Stena Impero նավթային լցանավը կալանվել է միջազգային կանոնների խախտման հետ կապված, Խորմոզգան նահանգի նավահանգստային եւ ծովային կազմակերպության խնդրանքով։

The head of the British Labor Party, Jeremy Corbyn, accused US President Donald Trump of detaining a UK tanker by Iran in the Strait of Hormuz, Daily Mail reported.
According to Corbyn, Trump should be blamed for the decision to withdraw from the Iranian nuclear deal last year.
“President Trump's decision to tear up the Iran nuclear deal fuelled the risk of full-scale conflict. A negotiated reinstatement of the nuclear deal through the UN is essential to wind down tensions and defuse the threat of war in the Gulf,” he said.
Earlier, the Islamic Republic Guard Corps announced the detention of the UK Stena Impero tanker in the Strait of Hormuz on Friday night. According to Iranian media, the cause of the seizure of the UK tanker was the collision of a tanker with a fishing vessel.
As noted in the IRGC statement, the UK oil tanker Stena Impero was detained amid the violation of international regulations at the request of the port and maritime organization of the Hormozgan Province.