Իրանը եւ լիբանանյան շիական «Հեզբոլլահ» կազմակերպությունն օգնություն են ցուցաբերում Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին եւ անմիջականորեն սպառնում են Արեւմտյան կիսագնդի երկրների անվտանգությանը։ Համապատասխան տեղեկությունները կիրակի Թվիթերում տեղադրել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության գծով օգնական Ջոն Բոլթոնը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա պնդում է, որ Իրանը եւ «Հեզբոլլահը» աջակցում են Բոլիվարական Հանրապետությունում Մադուրոյի իրականացրած «բռնաճնշումներին, անմեղ վենեսուելացիների խոշտանգումներին եւ սպանություններին, ինչպես նաեւ անմիջականորեն սպառնում են տարածաշրջանի անվտանգությանը»։ «Մենք կշարունակենք մերկացնել Մադուրոյի կողմնակիցներին եւ Իրանի ջանքերը Արեւմտյան կիսագնդում իրենց իրականացրած գործունեությունում»,- ասել է Բոլթոնը։
Շաբաթ օրը ՌԴ արտաքին գործերի փխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովն ասել է, որ ԱՄՆ սանձազերծած տնտեսական ահաբեկչությունը Վենեսուելայի ժողովրդի եւ օրինական կառավարության դեմ միջազգային իրավունքի առումով ոչ մի հիմք չունի։

Iran and the Lebanese Shiite organization Hezbollah assist the Venezuelan leader Nicolas Maduro and directly threaten the security of the countries of the Western Hemisphere, the US President security advisor tweeted.
“Iran & Hizbollah support the illegitimate Maduro dictatorship’s tools of repression, torture, & killing of innocent Venezuelans, & directly threaten the region’s security. We will continue to expose Maduro’s bedfellows and Iranian efforts to operate in the Western Hemisphere,” he said in a tweet.
Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov said on Saturday that the US economic terror unleashed against the people and the legitimate government of Venezuela has no basis in international law.