Երկուշաբթի հրապարակված վերջնական արդյունքների համաձայն Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի գլխավորած  իշխող կոալիցիան հաղթել է երկրի խորհրդարանի Խորհրդականների վերին պալատի ընտրություններում, սակայն չի կարողացել ստանալ տեղերի 2/3-ը, որոնք անհրաժեշտ են Սահմանադրության վերանայման համար, հաղորդում է  «ՌԻԱ Նովոստին»:
Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության եւ Կոմեյտո կուսակցության  կոալիցիան Խորհրդականների պալատում ընդհանուր առմամբ ստացել է 141 տեղ, իսկ ընդդիմությունն ու մյուս կուսակցությունները՝ 104 տեղ:
Ընտրություններից առաջ իշխող ճամբարն ուներ 147 տեղ, իսկ ընդդիմությունը 90, թափուր էր մնում հինգ տեղ: Այսպիսով, ընդդիմությունմ ամրապնդել է իր դիրքերը խորհրդարանի վերին պալատում:
Վերին պալատի ընթացիկ ընտրությունների արդյունքներով վարչապետը հայտարարել է, որ ընտրողները կողմ են արտահայտվել  քաղաքական կայունությանը:
«Կարծում եմ, որ մենք ժողովրդից երկրի մանդատ ենք ստացել, որպեսզի խթանենք քաղաքական կայունության հիման վրա միջոցները եւ հենվելով դրա վրա՝ դիվանագիտություն իրականացնենք եւ պետության շահերը պաշտպանենք: Մենք ցանկանում ենք արդարացնել այդ ակնկալիքները », - ասել է վարչապետը:
Իր հերթին ընդդիմադիր Սահմանադրական Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Յուկիո Էդանոն հայտարարել է, որ ստորին պալատի հաջորդ ընտրություններում ընտրողները կկարողանան երկրում փոփոխությունների հասնել:
Կիրակի անցկացված քվեարկության ընթացքում ընտրվել են վերին պալատի 124 նոր անդամներ, 50-ը՝ կուսակցական ցուցակներով եւ 74 մեծամասնական ընտրակարգով: Վերին պալատում իշխող կոալիցիան ստացել է 71 տեղ, ընդդիմությունը՝ 53 տեղ:
Ճապոնիայի կառավարության տվյալներով, ներկայիս  ընտրություններում ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 48,8 տոկոս: Ամենացածր մասնակցությունը եղել է 1995 թվականի ընտրություններին, երբ քվեարկել է ընտրողների միայն 44.4 տոկոսը:
Վերին պալատում տեղերի երկու երրորդը իշխող կոալիցիային անհրաժեշտ են  երկրի սահմանադրության փոփոխությունների անխոչընդոտ հավանության համար: Փոփոխությունները պետք է ընդունվեն նաեւ Ճապոնիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչների ստորին պալատի օրենսդիրների երկու երրորդի կողմից, որտեղ փոփոխությունների կողմնակիցներն ունեն տեղերի անհրաժեշտ թիվը:
Բացի այդ, հիմնական օրենքը փոխելու համար կպահանջվի երկրի քաղաքացիների մեծամասնության աջակցությունը համազգային հանրաքվեում:
Աբեի կառավարությունը, մասնավորապես, իր աջակիցների հետ փորձում է հասնել երկրի Սահմանադրության մեջ ինքնապաշտպանության հիշատակմանը, որպեսզի ոչ ոք դրանց գոյությունը չկարողանա անվանել «հակասահմանադրական»:
Միեւնույն ժամանակ, հարեւան երկրները, առաջին հերթին, ԿԺԴՀ-ն եւ Հարավային Կորեան բազմիցս արտահայտել են մտավախություններ, որ Տոկիոն փորձում է հասնել ճապոնական ռազմականացման վերականգնմանը, որից Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում տուժել է կորեացի ժողովուրդը:

Возглавляемая премьер-министром Японии Синдзо Абэ правящая коалиция победила на выборах в верхнюю Палату советников в парламенте страны, но не смогла получить две третьих мест, необходимых для пересмотра конституции, согласно опубликованным в понедельник окончательным результатам выборов, передает РИА Новости.
Коалиция Либерально-демократической партии и партии Комэйто получила в общей сложности 141 место, а оппозиция и прочие партии - 104 места в Палате советников.
До выборов у правящего лагеря было 147 мест, а у оппозиции 90, вакантными оставались пять мест. Таким образом, оппозиция укрепила свое положение в верхней палате парламента.
По итогам нынешних выборов в верхнюю палату премьер-министр заявил, что избиратели выступили за политическую стабильность.
«Думаю, мы получили от народа страны мандат для того, чтобы упорно продвигать меры, основанные на политической стабильности, и опираясь на это, проводить дипломатию и защищать интересы государства. Мы хотим оправдать эти ожидания», - сказал премьер-министр.
Со своей стороны лидер оппозиционной Конституционно-демократической партии Юкио Эдано сказал, что на следующих выборах в нижнюю палату у избирателей будет возможность добиться перемен в стране.
В ходе прошедшего в воскресенье голосования избирались 124 новых члена верхней палаты: 50 - по партийным спискам и 74 - по мажоритарной системе. Правящая коалиция завоевала 71 место, оппозиция - 53 мест в верхней палате.
По данным правительства Японии, явка избирателей на нынешних выборах в стране составила 48,8%. Самой низкой явкой отличились выборы 1995 года, когда голосовали только 44,4% избирателей.
Две трети мест в верхней палате необходимы правящей коалиции для беспрепятственного одобрения поправок к конституции страны. Внесение поправок также должны одобрить две трети законодателей нижней палаты представителей японского парламента, где сторонники поправок располагают нужным числом мест.
Также для изменения основного закона потребуется поддержка большинства граждан страны на общенациональном референдуме.
Правительство Абэ, в частности, вместе с его сторонниками пытается добиться упоминания в конституции страны Сил самообороны, чтобы их существование никто не мог назвать «антиконституционным'. Все прежнее содержание мирной 9-й статьи предлагается оставить без изменений.
Вместе с тем соседние страны, прежде всего КНДР и Южная Корея не раз выражали опасения в том, что Токио пытается добиться возрождения японского милитаризма, от которого пострадал во Второй мировой войне корейский народ.