Ակնհայտ է, որ գոնե վերջին 1-1.5 տարին, չհաշված որոշակի կարճաժամկետ սրացումները, որոնք չի կարելի համարել դասական սրացում, որովհետեւ մենք մեր դինամիկայում ունեցել ենք ավելի լուրջ սրացումներ, ունենք հիմնականում կայուն իրավիճակ առաջնագծում: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 23-ին, «Օրբելի» կենտրոնում «Ղարաբաղյան հակամարտություն. Վերջին միտումներ» թեմայով կազմակերպված քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ դիվանագետներն ավելի հստակ կպատասխանեն, թե արդյո՞ք դա երկու երկրների ղեկավարների պայմանավորվածությունն էր, ուժային բալանսի հստակեցումը, թե՞ այլ:
«Չնայած դրան, տեսնում ենք Ադրբեջանի զինված ուժերի, այդ թվում՝ Թուրքիայի հետ համատեղ զորավարժությունների ինտենսիվացում կամ դրանց ներկայացում: Ասել է թե՝ ունենք փաստ, որ համեմատաբար հանգիստ վիճակ է, բայց նաեւ ունենք փաստ՝ պատրաստություն ռազմական գործողություններին՝ Ադրբեջանի պարագայում: Միաժամանակ ունենք սպառազինությունների ձեռքբերում, հռետորաբանություն, որը, սակայն, մի փոքր նվազել է»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի եւ Արցախի զինված ուժերը եւս մշտապես իրենց գործունեությունը շարունակում են՝ զորավարժություններ, զենք-զինամթերքի ձեռքբերում, մարտունակության բարձրացում եւ այլն:
«Մեզ հետ չի կարելի շանտաժի լեզվով խոսել՝ եկեք բանակցենք, թե չէ՝ կկրակենք, եկեք խելոք զիջեք, թե չէ պատերազմ կսկսենք: Մենք ասում ենք՝ եթե բանակցում ենք, եկեք բանակցենք, եթե պետք է կրակենք, ձեզնից ավելի շուտ ու լավ կկրակենք: Մենք կողմնակից ենք բանակցելուն:
Եթե մինչեւ հիմա Ադրբեջանը կարողացել է խոսել այն դիրքերից, որ բանակցելու այլընտրանք պատերազմն է, իսկ ես պատերազմ սանձազերծելու մենաշնորհ ունեմ, ոչ, հիմա դու այլեւս չունես այդպիսի մենաշնորհ, ոչ ոք քեզ չի տվել նման իրավունք»,-ընդգծեց Արծրուն Հովհաննիսյանը:

It is clear that at least in the past 1-1.5 years, not counting certain short-term escalations that can’t be considered classic escalations because there have been more serious escalations, the situation on the border is mainly stable. This is what Spokesperson of the Minister of Defense of Armenia Artsrun Hovhannisyan declared during a discussion entitled “Nagorno-Karabakh Conflict: Recent Trends” at Orbeli Center today, adding that diplomats can more specifically say whether this was an agreement between the heads of both states or clarification of a balance of forces.
“Despite this, we see intensification or a presentation of the joint military drills of the armed forces of Turkey and Azerbaijan. So, the situation is relatively calm, but there is also preparation for military operations,” Hovhannisyan said.
According to him, the armed forces of Armenia and Artsakh also continue their activities, that is, military drills, obtainment of weapons and ammunition, increase in the level of combat readiness, etc.
“Nobody can talk to us with a blackmail threat, saying they will kill us, if we don’t negotiate, or they will unleash a war, if we don’t make concessions. We say if we are negotiating, let us negotiate. If we have to open fire, we will open fire more quickly and better. We support negotiations.”