Արկտիկան կարող է ռուսական թեւավոր հրթիռների համար առանցքային ուղղություն դառնալ: Այս մասին հայտարարել է ամերիկացի գեներալ Թերրենս Օ՛Շոնեսսին՝ ԱՄՆ զինված ուժերի Հյուսիսային հրամանատարության ղեկավարը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
Նրա խոսքով՝ հակահրթիռային պաշտպանության հարցով բանավեճերի մեծ մասը նվիրված է ավանդական բալիստիկ հրթիռների կամ ժամանակակից գերձայնային հրթիռներին, որոնք այժմ մշակում են խոշոր գերտերությունները:
«Սակայն թեւավոր հրթիռների մասին խոսակցություններն այդքան շատ չեն: Եվ երբ ես նայում եմ սպառնալիքին՝ կապված թեւավոր հրթիռների հետ, տեսնում եմ խոշորագույն մի սպառնալիք, որի հետ մենք բախվում ենք: Եթե նայենք Արկտիկայի միջով հյուսիսային մոտեցումներին, որոնք մենք պետք է պաշտպանենք»,- նշել է նա:
Արկտիկայում ջերմաստիճանի բարձրացումը հնարավորություններ է ստեղծել առեւտրային ծովային նոր միջանցքների, ինչպես նաեւ ռազմական նավերի, այդ թվում՝ Ռուսաստանի նավերի համար, որոնք ժամանակ չեն վատնում՝ իրավիճակից օգտվելու համար:

General Terrence O’Shaughnessy, commander of the US Northern Command and commander of the North American Aerospace Defense Command, said the Arctic could become a key destination for Russian cruise missiles, the Voice of America reported.
In his words, much of the discussion on missile defense is about traditional ballistic missiles, or modern supersonic missiles, which the major powers are developing.
“But surprisingly, there is not that much conversation about cruise missiles,” he added. “When I look at the cruise missile threat, I see that as one of the biggest threats we face.”
Rising temperatures in the Arctic have created opportunities for the emergence of new sea lanes for trade and warships, including Russian ships, which lost no time in taking advantage.