Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար  Ջերեմի Հանթը հրաժարվել է իշխող Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Բորիս Ջոնսոնի առաջարկը`Միացյալ Թագավորության նոր կառավարության կազմում  զբաղեցնել Պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, հաղորդում է Sky News-ը:
Չորեքշաբթի եվրասկեպտիկ Բորիս Ջոնսոնը պաշտոնապես կզբաղեցնի Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը՝ փոխարինելով Թերեզա Մեյին, որը 2016 թվականի հուլիսի 13-ից ղեկավարում է  կառավարությունը:
Մեծ Բրիտանիայի նախկին արտգործնախարարը (2016-2018 թթ.) եւ Լոնդոնի նախկին քաղաքապետը (2008-2016 թթ.) երեքշաբթի համոզիչ հաղթանակ է տարել իշխող Պահպանողական կուսակցության նոր առաջնորդի ընտրություններում `առաջ անցնելով իր միակ հակառակորդից` արտաքին գործերի նախարար Ջերեմի Հանթից:
Պաշտպանության նախարար դառնալու առաջարկի մերժումից հետո, Sky News-ի տվյալներով, Հանթի ապագան Ջոնսոնի կառավարությունում դարձել է  խնդրահարույց:
Կառավարության ներկայիս ղեկավարից իշխանության փոխանցումը իրավահաջորդին, ըստ ավանդույթի, տեղի է ունենում հնարավորինս սեղմ ժամկետում: Միացյալ Թագավորությունը մոտ մեկ ժամ է մնում առանց վարչապետի: Ինչպես սպասվում է, չորեքշաբթի Մեյը վերջին անգամ կհայտնվի Համայնքների պալատում որպես վարչապետ, եւ կպատասխանի պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին:
Դրանից հետո՝ տեղական ժամանակով մոտ 15:00-ին, նա կուղեւորվի Բուքինհեմյան պալատ, որպեսզի հրաժարականի դիմումը ներկայացնի թագուհի Եղիսաբեթ Երկրոդին:
Այնուհետ, երբ միապետն ընդունի հրաժարականը, պաշտոնից հեռացած քաղաքական գործիչը արդեն չի վերադառնա վարչապետի նստավայր:
Մեյից հետո թագուհու հետ կհանդիպի  Ջոնսոնը, որին թագուհին կհանձնարարի ձեւավորել կառավարությունը:
Հատկանշական է, որ Եղիսաբեթ II-ի օրոք նա կդառնա Բրիտանիայի 14-րդ վարչապետը: Առաջինը Ուինսթոն Չերչիլն էր (1940-1945 եւ 1951-1955): Թագուհու մոտ ընդունելությունից հետո վարչապետը կուղեւորվի Դաունինգ սթրիթ՝ 10 շենք, որը կառուցվել է 17-րդ դարում եւ արդեն  114 տարի մշտապես օգտագորվծում  է որպես Միացյալ Թագավորության վարչապետների պաշտոնական նստավայր:

Глава британского МИД Джереми Хант отказался от предложения лидера правящей Консервативной партии Бориса Джонсона занять пост главы Минообороны в новом правительстве Соединенного Королевства, передает ТАСС со ссылкой на Sky News.
Евроскептик Борис Джонсон в среду официально вступит в должность премьер-министра Соединенного Королевства, сменив на этом посту Терезу Мэй, которая возглавляла правительство с 13 июля 2016 года. Бывший глава МИД Великобритании (2016-2018) и экс-мэр Лондона (2008-2016) одержал во вторник убедительную победу на выборах нового лидера правящей Консервативной партии, оставив далеко позади своего единственного оппонента - действующего главу Форин оффиса Джереми Ханта.
После отказа от предложения стать министром обороны будущее Ханта, по данным Sky News, в кабинете во главе с Джонсоном стало проблематичным.
Передача власти действующего главы правительства преемнику по традиции происходит в максимально сжатые сроки. Соединенное Королевство остается без премьер-министра примерно на час. Как ожидается, Мэй в среду в последний раз появится в Палате общин в качестве премьера и даст депутатам ответы на интересующие их вопросы. После чего примерно в 15:00 по местному времени (17:00 мск) она направится в Букингемский дворец, чтобы передать прошение об отставке королеве Елизавете II. После того, как монарх формально примет отставку, ушедший с должности политик уже не возвращается в премьерскую резиденцию.
Вслед за Мэй с королевой встретится Джонсон, которому королева поручит сформировать правительство. Примечательно, что он станет 14 британским премьером в эпоху правления Елизаветы II. Первым же был Уинстон Черчилль (1940-1945 годы и 1951-1955 годы). После аудиенции с королевой Джонсон в качестве премьер-министра въедет на Даунинг-стрит, 10 - здание, построенное в XVII веке и вот уже 114 лет постоянно используемое как официальная резиденция премьер-министров Соединенного Королевства.