Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) գլխավոր քարտուղարը, որը Բրյուսելում համարվում է եվրոպական քաղաքականության գորշ կարդինալ, հրաժարական է տվել եւ նշանակվել ԵՀ ղեկավարի խորհրդականի ժամանակավոր պաշտոնին։ Այս մասին չորեքշաբթի Բրյուսելում, ճեպազրույցի ժամանակ տեղեկացրել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Մինա Անդրեեւան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եվրահանձնաժողովը որոշում է կայացրել Մարտին Սելմայրին նշանակել Եվրահանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարությունում ժամանակավոր խորհրդական, այդ պաշտոնում նա կշարունակի խորհուրդներ տալ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերին ռազմավարական կարեւորության հարցերում»,- ասել է նա։ Նրա գործառույթները ժամանակավորապես հանձնվել են նրա տեղակալին՝ Իլզե Յուհանսոնին։
Ինչպես նշել է բյուջեի հարցերով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթինգերը նոր գումարման Հանձնաժողովում (Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենի ղեկավարությամբ), որն աշխատանքն սկսելու է նոյեմբերի 1-ից, Սելմայրը «կմեկնի Ավստրիա որպես ԵՀ ներկայացուցիչ»։
Յունկերի աշխատակազմի նախկին ղեկավարը ԵՄ գլխավոր վարչական պաշտոնին նշանակվել է 2018 թվականի հունվարի 1-ից ԵՀ ղեկավարի ուղիղ ցուցումով՝ շրջանցելով գոյություն ունեցող մրցութային կարգը, ինչը լուրջ սկանդալ է առաջացրել Բրյուսելում, բայց չի հանգեցրել պաշտոնից նրան հանելուն։ Սելմայրի նշանակումը այդ պաշտոնում ֆորմալացրել է այն հսկայական ազդեցությունը եվրոպական քաղաքականության վրա, որը նա ձեռք է բերել Յունկերի ԵՀ գալով։ Եվրոպական ԶԼՄ-ներում նրան անվանում էին ոչ այլ կերպ, քան «Եվրահանձնաժողովի ուղեղային կենտրոն» եւ «Յունկերի Ռասպուտին»։
48-ամյա գերմանացի քրիստոնյա դեմոկրատ Սելմայրը աշխատում է ԵՄ կառույցներում 1990-ականների վերջից, հայտնի է որպես եվրոպական նախագծի մոլի կողմնակից։ Նա մասնավորապես հանդես է եկել որպես հիմնական բանակցողներից մեկը  հունական ֆինանսական ճգնաժամի վերջին ակտի կարգավորման գործընթացում 2015-ի հանրաքվեից հետո։ Նա համարվում է առավելագույն կոշտ պայմանների գաղափարախոսներից մեկը, որոնք առաջադրվել են Մեծ Բրիտանիայի հանդեպ Brexit-ի վերաբերյալ բանակցություններում եւ որոնք կոչված են անել այնպես, որպեսզի Միացյալ Թագավորության ելքը բացասական օրինակ ծառայի բոլոր երկրների համար, որոնք կցանկանան դուրս գալ ԵՄ-ից։
Բրյուսելյան փորձագետների մեծամասնության կարծիքով՝ Սելմայրի հրաժարականի հարցը ԵՀ գլխավոր տնօրենի պաշտոնից որոշվել էր անգամ ոչ թե Եվրահանձնաժողովի կոլեգիայի մակարդակով, այլ ԵՄ գագաթաժողովում հունիսի 30-հուլիսի 2-ին եւ մտել էր փաթեթային որոշման փակ մաս 2019-2024 թվականներին ԵՄ ղեկավար ինստիտուտների պաշտոնների թեկնածուների համաձայնեցման գծով։ Սելմայրի ազատումն անխուսափելի էր, երբ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար պաշտոնում հաստատվեց Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը, քանի որ եվրոպական առաջնորդներից ոչ մեկը պատրաստ չէր գերմանացիների ձեռքը տալ Եվրամիության ինստիտուտների քաղաքական եւ վարչական պաշտոնները։

Генеральный секретарь Еврокомиссии (ЕК), который считается в Брюсселе серым кардиналом европейской политики, ушел в отставку и назначен на временную должность советника главы ЕК. Об этом сообщила в среду на брифинге в Брюсселе представитель Еврокомиссии Мина Андреева, передает ТАСС
«Еврокомиссия приняла решение назначить Мартина Селмайра временным советником в генеральном секретариате Еврокомиссии, в этой должности он будет продолжать консультировать председателя Еврокомиссии Жан-Клода Юнкера по вопросам стратегической важности», - сказала она. Его функции временно переданы его заму - Илзе Юхансон.
Как уточнил еврокомиссар по вопросам бюджета Гюнтер Эттингер в Еврокомиссии нового созыва под руководством Урсулы фон дер Ляйен, которая начнет работу с 1 ноября, Селмайр «отправится представителем ЕК в Австрию».
Бывший глава кабинета Юнкера был назначен на главную административную должность ЕС 1 января 2018 года прямым указанием главы ЕК в обход существующей конкурсной процедуры, что вызвало серьезный скандал в Брюсселе, однако не привело к его смещению с должности. Назначение Селмайра на этот пост формализировало то огромное влияние на европейскую политику, которую он приобрел с момента прихода в ЕК Юнкера. В европейских СМИ его называли не иначе как «мозговым центром Еврокомиссии» и «Распутиным Юнкера».
48-летний немецкий христианский демократ Селмайр работает в структурах ЕС с конца 1990-х годов, известен как фанатичный сторонник европейского проекта. Он в частности, выступил в качестве одного из основных переговорщиков в процессе урегулирования последнего акта греческого финансового кризиса после референдума в 2015 году. Он же считается одним из идеологов максимально жестких условий, выдвинутых Великобритании на переговорах по Brexit и призванных сделать так, чтобы выход Соединенного Королевства служил негативным примером для всех стран, потенциально желающих покинуть ЕС.
По мнению большинства брюссельских экспертов, вопрос об отставке Селмайра с должности гендиректора ЕК решался даже не на уровне коллегии Еврокомиссии, а на саммите ЕС 30 июня - 2 июля и вошел в закрытую часть пакетного решения по согласованию кандидатов на посты руководителей институтов ЕС на 2019-2024 годы. Увольнение Селмайра стало неизбежным, когда на пост главы Еврокомиссии была утверждена Урсула фон дер Ляйен, поскольку никто из лидеров европейских стран не был готов отдавать в руки немцев главные политические и административные посты в институтах Евросоюза.