Վերին Լարսին այլընտրանքային ճանապարհի հարցն առաջին հերթին վերաբերում է Ռուսաստանին եւ Վրաստանին, եւ այդ առումով բանակցությունները երկու կողմերի միջեւ շարունակվում են: Այս մասին, Վրաստանում վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշել է ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Բնականաբար, մենք շատ ուշադիր հետեւում ենք եւ խոսում ենք դրա մասին մեր երկու գործընկերների` եւ՛ Ռուսաստանի, եւ՛ Վրաստանի հետ: Բայց բանակցող կողմերը Ռուսաստանն ու Վրաստանն են: Մենք բնականաբար դրա մասին խոսել ենք նաեւ այսօր եւ շարունակում ենք հետեւել` հույս ունենալով, որ իրապես կլինի իրավիճակ, երբ հարցի հանգուցալուցումն ավելի տեսանելի, շոշափելի կդառնա»:
Հարցին, թե դա մոտ ապագայի՞ խնդիր է, նախարարն արձագանքեց. «Ես կարող եմ հույս հայտնել, որ դա կարող է լինել, որովհետեւ բանակցությունների նոր փուլ է մոտենում: Ինչպես դա կընթանա եւ ինչ առաջխաղացում կարող է լինել... իհարկե հարցին հետեւելով եւ խորհրդակցելով, խոսելով մեր գործընկերների հետ` կարող եմ ուղղակի հույս հայտնել, որ կլինի նման իրավիճակ, բայց դրանից ավել չեմ կարող ասել»:

Переговоры об альтернативной «Верхнему Ларсу» дороге вступают в новый раунд. Об этом в беседе с журналистами после встречи с представителями армянской общины Грузии заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, добавив, что вопрос альтернативной дороги, прежде всего, касается России и Грузии, и переговоры между сторонами продолжаются.
По его словам, Армения внимательно следит за этим, проводит беседы с российскими и грузинскими партнерами. «Однако участниками переговоров являются Россия и Грузия. Мы, естественно, говорили об этом сегодня и продолжаем следить, надеясь, что возникнет ситуация, когда кульминация проблемы станет более заметной и ощутимой», - подчеркнул Мнацаканян.
На вопрос о том, является ли это вопросом ближайшего будущего, министр ответил: «Я на это надеюсь, потому что приближается новый этап переговоров. Как все пойдет и в чем может быть прорыв... конечно, после консультаций и общения с нашими партнерами я могу выразить надежду, что такая ситуация будет, но большего не могу сказать».