ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ստեղծվել է Ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնախումբ եւ ԱԽ քարտուղարին հանձնարարվել է ազգային անվտանգության ռազմավարության նախագիծը մեկ տարվա ընթացքում ներկայացնել Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը, ապա ԱԺ հաստատմանը:
Այս առնչությամբ, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց այդ ռազմավարությանն առնչվող հիմնադրույթները եւ այն, թե ինչու է անհրաժեշտ եղել ընդունել նոր ռազմավարություն:
«Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը մի փաստաթուղթ է, որում նշված են ազգային անվտանգության գլխավոր մարտահրավերները, սպառնալիքները եւ թե պետությունն ինչպես է պատրաստվում դիմակայել այդ մարտահրավերներին ու չեզոքացնել սպառնալիքները:
Ինչու ենք որոշել մշակել նոր ռազմավարություն. Գործող ռազմավարությունն ընդունվել է 12 տարի առաջ, որից հետո աշխարհում հիմնրարար փոփոխություններ են տեղի ունեցել: 2007-ից ի վեր Ռուսաստան-Արեւմուտքի հարաբերություններում զարգացման նոր միտումներ են արձանագրվել, տեղի է ունեցել ռուս-վրացական պատերազմը, Իրան-ԱՄՆ լարվածությամբ պայմանավորված մեր սահմանակից Իրանի համար առաջադրվել են այդ պատժամիջոցները հաղթահարելու նոր խնդիրներ»,-ասաց նա:
Արմեն Գրիգորյանի խոսքով, մեզ համար լրջագույնս խնդիր է բացառել դեռեւս հարկ եղած գնահատականների չարժանացած 2016-ի ապրիլյան իրադարձությունների կրկնությունը. «Հայաստանը դարձել է ԵՏՄ անդամ, ինչպես նաեւ ստորագրել է Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը: Հայաստանի համար հիմնական մարտահրավերը շարունակում է մնալ Արցախի հիմնահարցի շուրջ գոյություն ունեցող գործընթացները՝ փոխզիջումների միջոցով հարցի լուծման վերաբերյալ Ադրբեջանի մերժողական քաղաքականության պատճառով: Շարունակում է փակ մնալ հայ-թուրքական սահմանը:
Ազգային անվտանգության ռազմավարության իրական հենասյունն է լինելու ՀՀ զինված ուժերը, որոնց կատարելագործման եւ մարտունակության բարձրացման համար բազմաշերտ քննարկումներ են ընթանում:
Մենք անհրաժեշտություն ենք տեսնում ընդլայնելու անվտանգության հայեցակարգը, որն իր մեջ պետք է ներառի նաեւ կառավարման համակարգի արդյունավետությունն ու ռազմավարական ենթակառուցվածքների զարգացումը: Մենք համոզված ենք, որ մեր հզորությունը գալիս է ոչ միայն անվտանգության կառույցներից եւ տնտեսության կարողություններից, այլեւ մեր դավանած գաղափարներից, երկրի առաջնորդներից եւ երկրի հեղինակությունից: Փափուկ ուժը մեր ռազմավարության բաղադրիչն է»,-ասաց նա:
«Անհերքելի է, որ Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի անվտանգության հարցերը փոխկապակցված են, եւ այդ տրամաբանությունը կդրսեւորվի ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մեջ: Սփյուռքը դիտարկվում է ոչ միայն հայ ժողովրդի սփռված հատված, այլ իրական ու վստահելի գործընկերը: Մեր ջանքերն ուղղված են լինելու Սփյուռքի ներուժի բացահայտմանը, համախմբմանն ու արդյունավետ իրացմանը:
Առանցքային կարեւորություն ունի դիմակայունության գաղափարի զարգացումը, որը ենթադրում է ռազմական եւ ոչ ռազմական բնույթի անվտանգային մարտահրավերներին պատրաստ լինելու, դիմակայելու եւ անհրաժեշտության դեպքում արագ վերականգնելու բարձր կարողություն:
Մեզ անհրաժեշտ է ձեւավորել այնպիսի փաստաթուղթ, որը կլինի ճկուն, կարձագանքի մեր երկրում, տարածաշրջանում եւ աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններին: Այս ռազմավարությունը պետականաշինության ճանապարհային քարտեզն է»,-ընդգծեց Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Նա հիշեցրեց, որ օրերս ՊՆ-ում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեջբերել էր չինական ռազմական միտքը, ըստ որի «տաղանդավոր գեներալները հաղթում են առանց պատերազմի:. «Սա մեր ռազմավարական տեսլականն է»,-ընդգծեց նա:

Решением премьер-министра Никола Пашиняна создана межведомственная группа, координирующая разработку Стратегии национальной безопасности. Секретарю Совета безопасности Армении поручено в течение года представить проект Стратегии национальной безопасности на обсуждение СБ, а затем на утверждение НС.
В связи с этим секретарь Совбеза Армении Армен Григорян 26 июля представил основные положения данной стратегии.
«Стратегия нацбезопасности - документ, в котором указаны главные вызовы и угрозы национальной безопасности, а также отмечено, как государство собирается противостоять этим вызовам и нейтрализовать все угрозы. Почему решено разработать новую стратегию? Действующая стратегия была создана 12 лет назад, после чего в мире произошли фундаментальные изменения. С 2007 года фиксируются новые тенденции в развитии отношений между Россией и Западом, произошла российско-грузинская война, из-за напряженных отношений ИРИ-США у приграничного с нами Ирана возникли новые проблемы по преодолению санкций»,  - заявил Григорян.
По его словам, серьезнейшей задачей для нас является исключение повторения событий апреля 2016 года.  «Армения стала членом ЕАЭС, подписала Соглашение с ЕС. Основными же вызовами для Армении продолжают оставаться процессы вокруг Арцаха. Все еще закрыта армяно-турецкая граница.
Реальным столпом новой стратегии нацбезопасности станут ВС Армении. Мы видим необходимость расширения концепции безопасности, которая должна включать в себя и эффективность системы управления и развитие стратегических инфраструктур. Мы уверены, что наша мощь исходит не только от структур безопасности и возможностей экономики,  но и наших идей, лидеров и репутации страны.  Мягкая сила – компонент новой стратегии.
Он упомянул и о том, что вопросы безопасности Армении, Арцаха и диаспоры неразрывно взаимосвязаны, эта логика проявится и в новой Стратегии нацбезопасности. «Диаспора рассматривается как реальный и надежный партнер. Наши усилия будут направлены на выявление, объединение и эффективную реализацию его потенциала.
Нам надо сформировать такой документ, который будет гибким, будет реагировать на изменения, происходящие в нашей стране, регионе и мире. Эта стратегия – дорожная карта строительства государства», - отметил секретарь Совбеза.
Он также напомнил китайскую военную мысль, озвученную недавно в Минобороны Николом Пашиняном: «Талантливые генералы побеждают без войны».  «Это наше стратегическое видение», - подчеркнул Григорян.