Հուլիսի 27-ին եւ 28-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը ՀՀ պետական սահմանի հյուսիս-արեւելյան հատվածում դիպուկահարների ներգրավմամբ իրականացրել են սադրիչ գործողություններ, որոնց հետեւանքով սպանվել է ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայող Արման  Բուլղադարյանը եւ վիրավորվել է եւս երկու զինծառայող: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Ադրբեջանի կողմից հրադադարի միտումնավոր եւ սադրիչ խախտումները հակասում են հրադադարի պահպանման եւ  ամրապնդման վերաբերյալ ստանձնած պարտավորություններին, որոնք վերջին շրջանում արձանագրվել են նաեւ երկու երկրների ղեկավարների մակարդակով այս տարվա մարտի 29-ին տեղի ունեցած Վիեննայի գագաթաժողովի ընթացքում:
Դրանք անտեսում են նաեւ արտաքին գործերի նախարարների հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների  ընդունած հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ էր արվում խստորեն պահպանել հրադադարը հարգելու հանձնառությունը եւ ձեռնպահ մնալ շփման գծում եւ պետական սահմանում դիպուկահարների օգտագործմամբ սադրիչ գործողություններից:
Խստորեն դատապարտում ենք մարդկային զոհերի հանգեցնող այս սադրանքները, որոնք ուղեկցվում են Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանմանը եւ ամրապնդմանն ուղղված վստահության եւ անվտանգության միջոցառումների իրականացման մերժմամբ: Այս գործողությունները ստեղծում են լարվածության աճի վտանգ, որի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա»:

YEREVAN. – On July 27 and 28, the Armed Forces of Azerbaijan undertook provocative actions, with the involvement of snipers, in the northeastern section of the state border of the Republic of Armenia, and which resulted in the death of the serviceman of the Armed Forces of Armenia, Arman Bulghadaryan, and the wounding of two servicemen. Anna Naghdalyan, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia, on Monday issued a statement in this regard.
“Intentional and provocative violations of ceasefire by Azerbaijan is in contradiction to the commitments on adhering to and strengthening the ceasefire, which most recently have also been reconfirmed on the level of the leaders of the two countries during the Vienna summit on March 29,” the statement also reads. “Those violations also defy the statement issued by the OSCE Minsk Group Co-Chairs following the meeting between the Foreign Ministers on June 20, wherein they called on parties to strictly observe the ceasefire and to refrain from any provocative action, including the use of snipers, along the line of contact and the international border.
“We strongly condemn these provocations which claimed human lives and are accompanied by Azerbaijan’s rejection to undertake confidence and security building measures aimed at observing and strengthening the ceasefire. These actions create a risk of escalation the full responsibility of which lies on the Azerbaijani side.”