Հայ դատը մտադիր է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների ընդունում նախաձեռնել Ստեփանակերտ ժամանող քաղաքացիական օդանավերը խփելու սպառնալիքի պատճառով: Այս մասին Երեւանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում հայտնեց Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Նորա Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով՝ օրինագիծը կոչված է օգնելու Ստեփանակերտի օդանավակայանի բացմանը: Հայ դատը նաեւ հանդես է գալիս բանակցային գործընթացում Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցության, առաջնագծից դիպուկահարների հետքաշման, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման, Արցախին ԱՄՆ օգնության շարունակման օգտին:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները բազմիցս քաղաքացիական օդանավերը խփելու սպառնալիքներ են հնչեցրել՝ Ստեփանակերտի օդանավակայանը բացելու դեպքում:

Ай Дат намерен инициировать принятие санкций в отношении Азербайджана из-за угроз сбивать гражданские самолеты, прибывающие в Степанакерт. Об этом сообщила  председатель комиссии Ай-Дат Западной Америки Нора Овсепян на пресс-конференции в Ереване.
По ее словам, законопроект призван помочь в открытии аэропорта Степанакерта. Также Ай Дат выступает за участие представителей Арцаха в переговорном процессе, отводе снайперов от переднего края, внедрение механизмов расследования инцидентов, продолжение помощи США Арцаху.
Напомним, что власти Азербайджана неоднократно озвучивали угрозу сбивать гражданские самолеты в случае открытия аэропорта Степанакерта.