ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր` օգոստոսի 5-ին, Խնձորեսկում  ներկա է գտնվել համայնքապետարանի միջոցներով կառուցված նոր հրապարակի բացման արարողությանը:
Հրապարակում նաեւ բացվեց նոր արձան` «Կինը կուժով», որը խորհրդանշում է խնձորեսկցի կնոջը, ինչպես նաեւ ջրի անխափան մատակարարման առկայությունը համայնքում:
Խնձորեսկից Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Արցախ, որտեղ այսօր երեկոյան ելույթ է ունենալու Վերածննդի հրապարակում։
Նշենք, որ այսօր Խնձորեսկում արդեն երկրորդ անգամ անցկացվում է «Սպարապետի օր» տոնական միջոցառումը:
«Սպարապետի օրը»  բոլոր ժամանակների մեր սպարապետների ոգեկոչման տոնական միջոցառումն է։ Խնձորեսկում, Անապատ վանքի բակում է գտնվում 18-րդ դարի ազգային- ազատագրական պայքարի հերոս Մխիթար Սպարապետի շիրիմը։
Տոնական միջոցառումները մեկնարկել են ժամը 13։00-ից։ Մինչև ուշ գիշեր նախատեսվում են համերգներ, ազգային խաղեր, ավանդական պարի ուսուցում, թատերական բեմականացումներ, տաղավարներում տարբեր ձեռագործ իրերի, ավանդական ուտեստների ցուցադրություն-վաճառք, հյուրասիրություն և այլն։ Միջոցառումը կեզրափակվի գալա-համերգով, որը կավարտվի 22։00-ին։

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan attended today the opening of the new square in Khndzoresk. The square was built through funding provided by the village council.
A new statue (“Woman with Jug”) was also unveiled at the square, symbolizing a woman of Khndzoresk and the existence of uninterrupted water supply in the village.
Nikol Pashinyan left Khndzoresk for Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) where he will give a speech at Renaissance Square in the evening.
This is the second time the Sparapet (Commander-in-Chief) Day event is held in Khndzoresk. It is a festive holiday commemorating Armenian commanders-in-chief of all times. The tombstone of Mkhitar Sparapet, hero of the Armenian national liberation struggle of the 18th century, is located in the yard of the Anapat Monastery in Khndzoresk.