Աշխարհում չկա մի երկիր, որը կարող է ամբողջությամբ բացառել տեղեկատվության եւ փաստաթղթերի արտահոսքը: Այս մասին լրագրողների հետ ցազրույցում ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՝ մեկնաբանելով նախօրեին BBC-ում հրապարակված հոդվածը: Հիշեցնենք, որ հրապարակումը վկայակոչում էր 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների գործով նյութերը եւ հարցաքննությունները:
Վերահասցեավորելով հարցն այն մասին, թե ինչպես են նման կարեւոր գործի նյութերը հայտնվել լրատվամիջոցի տնօրինության տակ, Գրիգորյանն, այնուամենայնիվ արձանագրեց, որ անվտանգության տեսանկյունից ճիշտ կլիներ, որ դա տեղի չունենար:
Սակայն Գրիգորյանը կարծում է, որ տեղեկատվության արտահոսքի խնդրի հետ բախվում են նույնիսկ այնպիսի հզոր պետություններ, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն և Wikileaks-ը դրա վառ օրինակն է:
Արմեն Գրիգորյանը վստահեցրեց, որ աշխատանքներ են տարվում արտահոսքի հնարավորությունը նվազագույնի հասցնելու ուղղությամբ: Ի պատասխան ՀՔԾ-ի եւ ԱԱԾ-ի ղեկավարների միջև սկանդալային հեռախոսազրույցի ձայնագրության մասին հիշեցմանը ՝ Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց, որ «աշխատանքը կատարվել է, մենք կարող ենք ասել, որ արդյունք կա»:
Ըստ նրա՝ դեռ վաղ է ենթադրություններ անել այն մասին, թե ինչպես են փաստաթղթերը հայտնվել լրատվամիջոցի մոտ, դա պետք է պարզի քննությունը:

Нет в мире страны, которой бы удалось полностью исключить утечку информации и документов. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в беседе с журналистами, комментируя опубликованную накануне в BBC статью. Напомним, что  в публикации фигурирует ссылка на материалы и допросы по делу о событиях 1 марта 2008 г.
Переадресовав вопрос о том, каким образом материалы столь важного дела оказались в распоряжении СМИ, в следственные органы, Григорян тем не менее констатировал, что с точки зрения безопасности было бы правильнее, чтобы этого не произошло.
Однако, считает Григорян, с проблемой утечки информации сталкиваются даже такие мощные государства, как США, и «Викиликс» тому яркий пример.
Армен  Григорян заверил, что ведется работа для сведения к минимуму возможности утечки. В ответ на напоминание о записи скандального телефонного разговора глав СНБ и ССС, Армен  Григорян заявил, что «работа была проведена, можно сказать, есть результат».
По его словам, пока рано делать предположения о том, как документы оказались у СМИ, это должно выяснить расследование.