Ղրղզստանի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած անկարգությունների ընթացքում ձերբակալվել են հանրապետության նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի 40 կողմնակիցներ: Այս մասին ուրբաթ հաղորդել է  ՆԳՆ Բիշքեկի ԳՎ-ն:
«Ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել են 40 իրավախախտներ, բոլոր փաստերով հետաքննություններ են կատարվում», - ասվում է  հաղորդագրությունում: Գերատեսչության տվյալներով՝ ներկայումս պարզվում է անկարգությունները հրահրողների ինքնությունը:
«ՆԳՆ Բիշքեկի ԳՎ-ն շարունակում է սովորական ռեժիմով աշխատանքը եւ ապահովում է հասարակական կարգի, քաղաքացիների եւ մայրաքաղաքի հյուրերի  անվտանգությունը: ՆԳՆ Բիշքեկի ԳՎ-ն հիշեցնում է, որ բոլոր հնարավոր սադրանքները՝ ուղղված հասարակական կարգի ապակայունացմանը, ժամանակին կանխվելու են՝ օրենքին համապատասխան», - ընդգծվում է հաղորդագրությունում:
ՆԳՆ ԳՎ տվյալներով՝ մոտ 1.5 հազար մարդ փորձել է օգոստոսի 9-ի գիշերն անկարգություններ կազմակերպել Ղրզղստանի մայրաքաղաքում:
«Հասարակական-քաղաքական իրավիճակը  փորձել է ապակայունացնել մոտ 1.5 հազար մարդ», - ասվում է  հաղորդագրությունում:
Գերատեսչության տվյալներով ՝ անկարգությունների մասնակիցները փորձել են  ներխուժել խորհրդարանի շենք, առեւտրի կենտրոններ և սուպերմարկետներ, ինչպես նաև արգելափակել են ճանապարհները:
«Մայրաքաղաքի ոստիկանության աշխատակիցները ագրեսիվ անձանց կողմից   հասարակական-քաղաքական իրավիճակի ապակայունացման փորձերի եւ հետագա հնարավոր անկարգությունների ,  ավազակությունների, խուլիգանության կամնխարգեման  անհրաժեշտ միջոցառումների անցկացման ընթացքում հատուկ միջոցներ են կիրառել», - նշում է ՆԳՆ ԳՎ-ն:
Բիշքեկում զանվգածային ն անկարգությունների փորձը ձեռնարկվել էին, ամենայն հավնականությամբ օգոստոսի 8-ին  հատուկ գործողության ընթացում ձերբակալված երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաեւի կողմնակիցների կողմից:  Նրան աջակցող մոտ 1000 մարդ հավաքվել էր կենտրոնական հրապարակում եւ պահաջում էր պետության ղեկավար Սոորոնբայ Ժեենբեկովի հրաժարականը: Ավելի ուշ ոստիկանությունը հատուկ միջոցներով նրանց ցրել էր: Վերջին տվյալներով՝ օգոստոսի 7-8-ը բժշկական օգնության համար դիմել է մոտ 98 մարդ:
Աթամբաեւը դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է մինչեւ օգոստոսի 26-ը: Նա կասկածվում է «Կոռուպցիա» հոդվածով հանցագործության կատարման մեջ:

Во время беспорядков в столице Киргизии задержаны 40 сторонников бывшего президента республики Алмазбека Атамбаева. Об этом сообщило в пятницу ГУВД Бишкека.
«Сотрудниками милиции задержаны 40 правонарушителей, проводятся разбирательства по всем фактам», - говорится в сообщении. По данным ведомства, в настоящее время устанавливаются личности зачинщиков беспорядков.
«Личный состав ГУВД Бишкека продолжает нести службу в штатном режиме и обеспечивает безопасность общественного порядка, граждан и гостей столицы. ГУВД Бишкека напоминает, что все возможные провокации, направленные на дестабилизацию общественного порядка, будут своевременно пресекаться в соответствии с законодательством», - подчеркивается в сообщении.
По данным ГУВД, около 1,5 тыс. человек пытались организовать беспорядки в столице Киргизии в ночь на 9 августа.
«Общественно-политическую обстановку пытались дестабилизировать примерно полторы тысячи человек», - говорится в сообщении. По данным ведомства, участники беспорядков пытались прорваться в здание парламента, торговые центры и супермаркеты, а также перекрывали автодороги.
«Сотрудниками столичной милиции в ходе проведения комплекса необходимых мероприятий по пресечению попыток дестабилизации общественно-политической обстановки со стороны агрессивных лиц и дальнейших возможных массовых беспорядков, мародерства и хулиганства, были применены спецсредства», - отмечает ГУВД.
Попытка массовых беспорядков была предпринята в Бишкеке, вероятнее всего, сторонниками задержанного 8 августа в ходе спецоперации экс-президента республики Алмазбека Атамбаева. Около 1 тыс. поддерживающих его людей собрались на центральной площади столицы и требовали отставки главы государства Сооронбая Жээнбекова. Позднее они были разогнаны милицией с помощью спецсредств. По последним данным, за медицинской помощью 7-8 августа обратились 98 человек.
Атамбаев по решению суда арестован до 26 августа. Он подозревается в совершении преступления по статье «Коррупция».