ԵՏՄ-ում ձեռնախուխ են եղել անդրազգային ընկերությունների համար նոր իրավական տարածի ստեղծմանը: Ղրղզստանի Չոլպոն-Աթա քաղաքում  Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո ճեպազրույցին այս մասին ասաց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ կոլեգիային հանձնարարություն է տրվել համապատասխան աշխատանք կատարել, այդ թվում սահմանման նպատակով՝ ելնելով միջազգային փորձից, թե ինչ շրջանակում ընկերություններն ինչ արտոնություններ կստանան, որպեսզի աշխատանքն ավելի գրավիչ լինի, նպաստել կապերի հաստատմանը, որպեսզի ընկերություններն աշխատեն բոլոր երկրների տարածքներում եւ ընկերություններին խթանել  մեծացնել արտահանման ծավալը:
«Մեր կարծիքով, նման արտոնությունները կխթանեն խոշոր եվրասիական անդրազգային ընկերությունների ձեւավորումը», - ասաց Տիգրան Սարգսյանը:

The Eurasian Economic Union has undertaken the creation of a new legal space for transnational companies. This is what Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Tigran Sargsyan said during a briefing following the session of the Eurasian Intergovernmental Council in Cholpon Ata, Kyrgyzstan.
According to him, the Board has been assigned to carry out relevant works, as well as to define, based on international practice, the scope in which the companies will receive privileges in order to make the work more attractive, to contribute to the establishment of contacts so that the companies work in the territories of all the countries and to stimulate companies to increase export volume.
“We believe such privileges will promote the establishment of large Eurasian transnational companies,” Tigran Sargsyan said.