Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի և Արցախի միջև որևէ լարվածություն չկա և չի լինելու։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 9–ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
Անդրադառնալով Փաշինյանի՝ Արցախում հնչեցրած այն հայտարարությանը, թե ՀՀ-ն կլինի Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտման և այդ կամարտահայտման միջոցով լեգիտիմ իշխանության ձևավորման երաշխավորը, Ավինյանն ասաց.
«Կարծում եմ, որ Հայաստանն ունի այդ հանձնառությունը՝ ապահովել Արցախում ազատ, արդար, ժողովրդավարական ընտրությունների կայացումը, և մենք լիովին պատրաստ ենք այդ հանձնառությունը կյանքի կոչելու»։
Հարցին, հնարավո՞ր է, որ Արցախում նախընտրական իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա՝ հաշվի առնելով օգոստոսի 5–ին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած համահայկական հանրահավաքի ընթացքում Բակո Սահակյանին ուղղված հրաժարականի կոչերը։
«Ես համարում եմ, որ Հայաստանի և Արցախի քաղաքացիներն իրենց կամարտահայտման մեջ պետք է լինեն ազատ։ Այդ օրը տարբեր վանկարկումներ հնչեցին, սակայն  հավաքը, ընդհանուր առմամբ,  շատ հաջողված էր և դրական, իսկ վարչապետի ելույթը՝ ընկալելի»,–ասաց նա։

Думаю, между Арменией и Арцахом нет и не будет какой-либо напряженности. Об этом заявил в беседе с журналистами 9 августа вице-премьер Армении Тигран Авинян.
Касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна, озвученного им в Карабахе, о том, что Армения, в свою очередь, должна выступить гарантом свободного волеизъявления народа Арцаха, тем самым гарантировать формирование легитимной власти, Авинян подчеркнул: «Думаю, что Армения имеет обязательство по обеспечению проведения свободных, справедливых и демократических выборов в Арцахе. И мы полностью готовы к претворению всего этого в жизнь».
На вопрос, может ли предвыборная ситуация в НКР выйти из-под контроля, с учетом призывов об отставке Бако Саакяна, прозвучавших во время всеармянского митинга 5 августа в Степанакерте, заместитель главы кабмина Армении ответил: «Я считаю, что граждане Армении и Арцаха должны свободно выражать свою волю. В тот день прозвучали разные мнения, но сам митинг в общем был очень удачным и положительным, а выступление премьера воспринимаемым».