NASA- ի նախկին տիեզերագնաց Սքոթ Քելլին, ով տարեկան արշավ է իրականացրել ՄՏԿ, հայտարարել է, որ տիեզերագնացների առավելագույն աշխատավարձը տարեկան կազմում է մոտ 155 հազար դոլար: Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նրա խոսքով ՝ NASA- ի տիեզերագնացները կարող են հավակնել GS-15 դաշնային ծառայողների կատեգորիային, ինչը զինվորականների մոտ համարժեք է գնդապետի կամ ՌԾՈՒ կապիտանի կոչմանը:
Այս պաշտոններում, ըստ տիեզերագնացի, կարելի է այնպիսի գումար վաստակել, որն ամսական 13 հազար դոլար վարձատրություն է ենթադրում:
Բացի այդ, ըստ Քելլիի,  տիեզերագնացներին նաեւ վճարում են հիվանդությունների դեպքում, ապահովագրության եւ արձակուրդի համար:
Նա պարզաբանել է նաեւ, որ ռազմական ոլորտի տիեզերագնացները մի փոքր ավելի շատ առավելություններ ունեն, այդ թվում կենսաթոշակների վճարման հարցում:

Бывший астронавт НАСА Скотт Келли, который совершил годовую экспедицию на МКС, заявил, что максимальная зарплата астронавтов составляет около $155 тыс. в год. Об этом сообщает РИА Новости
По его словам, астронавты НАСА могут претендовать на категорию федеральных служащих GS-15, что у военных эквивалентно званию полковника или капитана ВМФ.
На этих позициях, пояснил экс-астронавт, и можно зарабатывать такую сумму, которая подразумевает выплату в месяц $13 тыс.
Кроме того, подчеркнул Келли, астронавтам также выплачивают больничный, страховку и отпуск.
Причем, уточнил он, у астронавтов из военной среды немного больше преимуществ, в том числе в вопросе пенсионных выплат.