ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ցանկանում է ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի մահվան «լիարժեք հետաքննություն» անցկացնել, հաղորդում է Reuters-ը:
«Ես ցանկանում եմ լիարժեք հետաքննություն անցկացնել, եւ դա այն է, ինչ ես պահանջում եմ: Դա այն է, ինչ անում է մեր գլխավոր դատախազը»,- ասել է Թրամփը:
Ավելի վաղ գլխավոր դատախազ Ուիլյամ Բարրը խոստացել էր շարունակել Էփշտեյնի գործով հետաքննությունը, որին ձերբակալել էին անչափահասների սեքս թրաֆիքինգի մեղադրանքով:
Էփշտեյնը, որը Թրամփին եւ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնին իր ընկեր էր համարում, ձերբակալվել էր հուլիսի 6-ին եւ չէր ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները:
Նրան մահացած էին գտել անցած շաբաթ: Ենթադրվում է, որ նա կյանքին վերջ է տվել Մանհեթենում ուղղիչ հիմնարկում:
Օրենսդիրները պահանջում են, որպեսզի կառավարությունը պատասխանատվության ենթարկի նրանց, ովքեր, ենթադրաբար, օգնել են Էփշտեյնին մարդկանց սեռական առեւտրով զբաղվելու հարցում:

Президент США Дональд Трамп заявил, что хочет провести «полное расследование» обстоятельств смерти финансиста Джеффри Эпштейна в федеральном следственном изоляторе в Нью-Йорке, передает Reuters.
«Я хочу провести полное расследование, и это то, чего я требую. Это то, что делает наш генеральный прокурор», - сказал Трамп журналистам. в Морристауне, Нью-Джерси.
Трамп сделал комментарии через день после того, как генеральный прокурор США Уильям Барр пообещал продолжить расследование по делу Эпштейна, который был арестован по обвинению в секс-трафикинге несовершеннолетних девушек.
Эпштейн, который когда-то считал Трампа и бывшего президента Билла Клинтона друзьями, был арестован 6 июля и не признал себя виновным в обвинениях в сексуальной торговле с участием десятков несовершеннолетних девушек в возрасте 14 лет.
Его нашли мертвым в минувшую  субботу. Предполагается, что он покончил с собой в исправительном центре (MCC) в нижнем Манхэттене.
Все больше законодателей требуют, чтобы правительство привлекло к ответственности людей, которые якобы помогали Эпштейну заниматься сексуальной торговлей людьми.